Strona główna Aktualności
Świat

Nadmiar soli niszczy wątrobę

03.03.2016 Świat

Fot. Fotolia

Dieta o wysokiej zawartości soli niekorzystnie wpływa na wątrobę i może prowadzić do jej zwłóknienia – wynika z badania opublikowanego na łamach „Journal of Agricultural and Food Chemistry”.

Powszechnie wiadomo, że nadmierne spożycie soli może zaburzać gospodarkę wodną organizmu i powodować wzrost ciśnienia krwi. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Jinan (Chiny) odkryli, że zbyt duża ilość soli może także uszkadzać wątrobę - zarówno u osób dorosłych, jak i rozwijających się płodów.

 

Badanie przeprowadzono na myszach. Dorosłym osobnikom podawano wodę z 4-procentową zawartością soli, a mysim zarodkom zapewniano rozwój w słonym środowisku.

 

Zaobserwowano, że nadmiar soli wywoływał zmiany w obrębie wątroby - prowadził do nieprawidłowego kształtowania się komórek, podwyższonego ryzyka śmierci komórkowej i obniżonego wskaźnika proliferacji (namnażania się komórek). W związku z tym zwiększał prawdopodobieństwo zwłóknienia tego narządu.

 

Jak się okazało, negatywnym procesom zachodzącym w wątrobie na skutek spożywania dużych ilości soli częściowo przeciwdziałała witamina C. Związek ten spowalniał rozwój nieprawidłowości.

 

Więcej na temat badania można przeczytać pod adresem: DOI: 10.1021/acs.jafc.5b05897 (PAP)

 

ooo/ agt/

Tagi: sól , wątroba
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi