Strona główna Aktualności
Świat

Poszczególne liczby są przetwarzane w różnych półkulach

12.03.2016 Świat

W Nowej Zelandii zaobserwowano nieznany rój meteorów

Prawa półkula mózgu zajmuje się przetwarzaniem małych liczb, a lewa półkula – dużych liczb. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Imperial College London (W. Brytania).

Do tej pory sądzono, że zdolności numeryczne człowieka są umiejscowione w rejonie kory czołowo-ciemieniowej mózgu. Prawdopodobnie tak jest, ale badacze z Imperial College London właśnie odkryli, że przetwarzaniem poszczególnych liczb zajmują się różne półkule mózgu – prawa specjalizuje się w małych liczbach, lewa operuje liczbami dużymi. Wyniki badania publikuje czasopismo „Cerebral Cortex”.

 

„Gdy patrzymy na zegarek, prawa strona mózgu przetwarza cyfry od 1 do 6, a lewa strona liczby od 6 do 12” – tłumaczy koordynator badania dr Qadeer Arshad.

 

Naukowcy przeprowadzili na ochotnikach kilka eksperymentów, w ramach których aktywowali, bądź wyciszali poszczególne półkule mózgu. Jeden z nich polegał na podaniu środkowej liczby z określonego przedziału liczbowego, np. od 22 do 76. Inny obejmował rysowanie tarczy zegara.

 

Okazało się, że osoby z aktywną prawą stroną mózgu miały tendencję do zaniżania liczb, np. twierdziły, że liczba znajdująca się po środku przedziału 50-100 to 65, a nie 75. Z kolei osoby z pobudzoną lewą półkulą mózgu skłaniały się raczej ku zawyżaniu liczb – w odpowiedziach podawały liczby większe od 75.

 

Lateralizacja mózgu ujawniła się także w trakcie wykonywania innego zadania – rysowania tarczy zegara. U badanych z aktywną prawą półkulą mózgu cyfry po lewej stronie zegara (od 1 do 6) były większe i bardziej widoczne niż te po prawej. U uczestników z aktywną lewą półkulą zaobserwowano zjawisko odwrotne – to liczby od 6 do 12 były wyraźniejsze.

 

Badacze podkreślają, że to, czy mózg uzna daną liczbę za dużą lub małą, w dużym stopniu zależy od kontekstu.

 

„Jeśli ktoś spojrzy na przedział od 50 do 100, liczba 80 będzie wydawała mu się stosunkowo duża, a więc zostanie przetworzona przez lewą część mózgu. Tymczasem, jeśli ktoś spojrzy na przedział od 50 do 300, liczbę 80 zaliczy raczej do małych i to prawa półkula mózgu zajmie się jej przetwarzaniem” – wyjaśnia dr Arshad.

 

Rezultaty niniejszego badania mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia dyskalkulii oraz usprawnieniu rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu.

 

Szczegóły badania można znaleźć tutaj: DOI: 10.1093/cercor/bhv344  (PAP)

 

ooo/ agt/

Tagi: liczby , mózg
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->