Strona główna Aktualności
Świat

Poszczególne liczby są przetwarzane w różnych półkulach

12.03.2016 Świat

W Nowej Zelandii zaobserwowano nieznany rój meteorów

Prawa półkula mózgu zajmuje się przetwarzaniem małych liczb, a lewa półkula – dużych liczb. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Imperial College London (W. Brytania).

Do tej pory sądzono, że zdolności numeryczne człowieka są umiejscowione w rejonie kory czołowo-ciemieniowej mózgu. Prawdopodobnie tak jest, ale badacze z Imperial College London właśnie odkryli, że przetwarzaniem poszczególnych liczb zajmują się różne półkule mózgu – prawa specjalizuje się w małych liczbach, lewa operuje liczbami dużymi. Wyniki badania publikuje czasopismo „Cerebral Cortex”.

 

„Gdy patrzymy na zegarek, prawa strona mózgu przetwarza cyfry od 1 do 6, a lewa strona liczby od 6 do 12” – tłumaczy koordynator badania dr Qadeer Arshad.

 

Naukowcy przeprowadzili na ochotnikach kilka eksperymentów, w ramach których aktywowali, bądź wyciszali poszczególne półkule mózgu. Jeden z nich polegał na podaniu środkowej liczby z określonego przedziału liczbowego, np. od 22 do 76. Inny obejmował rysowanie tarczy zegara.

 

Okazało się, że osoby z aktywną prawą stroną mózgu miały tendencję do zaniżania liczb, np. twierdziły, że liczba znajdująca się po środku przedziału 50-100 to 65, a nie 75. Z kolei osoby z pobudzoną lewą półkulą mózgu skłaniały się raczej ku zawyżaniu liczb – w odpowiedziach podawały liczby większe od 75.

 

Lateralizacja mózgu ujawniła się także w trakcie wykonywania innego zadania – rysowania tarczy zegara. U badanych z aktywną prawą półkulą mózgu cyfry po lewej stronie zegara (od 1 do 6) były większe i bardziej widoczne niż te po prawej. U uczestników z aktywną lewą półkulą zaobserwowano zjawisko odwrotne – to liczby od 6 do 12 były wyraźniejsze.

 

Badacze podkreślają, że to, czy mózg uzna daną liczbę za dużą lub małą, w dużym stopniu zależy od kontekstu.

 

„Jeśli ktoś spojrzy na przedział od 50 do 100, liczba 80 będzie wydawała mu się stosunkowo duża, a więc zostanie przetworzona przez lewą część mózgu. Tymczasem, jeśli ktoś spojrzy na przedział od 50 do 300, liczbę 80 zaliczy raczej do małych i to prawa półkula mózgu zajmie się jej przetwarzaniem” – wyjaśnia dr Arshad.

 

Rezultaty niniejszego badania mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia dyskalkulii oraz usprawnieniu rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu.

 

Szczegóły badania można znaleźć tutaj: DOI: 10.1093/cercor/bhv344  (PAP)

 

ooo/ agt/

Tagi: liczby , mózg
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi