Strona główna Aktualności
Historia i kultura

„Piwo, napój bogów i ludzi” - wystawa czasowa w Krakowie

14.03.2016 Archeologia, Historia i kultura

Zabytek prezentowany na nowej wystawie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie - naczynie do przechowywania piwa. Fot. Jarosław Dąbrowski

Piwo w starożytnym Egipcie było, obok chleba, najważniejszym pożywieniem w diecie. Muzeum Archeologiczne w Krakowie (MAK) do końca marca prezentuje naczynie, w którym przechowywano złocisty trunek w czasach, gdy wznoszono piramidy.

„W naszej kolekcji znajdują się jedyne na terenie Polski naczynia tego typu” - wyjaśnia PAP dr Krzysztof Babraj, kierownik Działu Archeologii Śródziemnomorskiej i Starożytnych Cywilizacji Amerykańskich MAK, jeden z kuratorów ekspozycji.

 

W krakowskich zbiorach znajduje się kilka naczyń, w których Egipcjanie przechowywali piwo, ale to, prezentowane na ekspozycji zachowało się w najlepszym stanie – niemal w całości.

 

„Do niedawna tylko domyślaliśmy się ich funkcji – kształt istotnie wskazywał na ich związek z magazynowaniem piwa. Ostatnie analizy chemiczne pozostałości organicznych odkrytych wewnątrz naczyń z naszych zbiorów wykazały, że tak faktycznie było” - dodaje dr Babraj.

 

Wspomniane badania wykonała dr Teodozja Rzeuska z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Są one elementem szeroko zakrojonych analiz, mających na celu kompletne opracowanie naukowe egipskich naczyń ceramicznych ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

 

Piwo pojawiło się w starożytnym Egipcie u zarania dziejów, co najmniej w IV tysiącleciu p.n.e. - jedne z najstarszych na świecie browarów odkryła polska misja archeologiczna pracująca w Tell el-Farcha w Delcie Nilu. Pochodzą sprzed około 3500 lat p.n.e. Najstarszy jak dotąd zlokalizowany browar położony jest również w Egipcie – na stanowisku Hierakonpolis.

 

Znane są bardzo wczesne zapiski dotyczące złocistego trunku w kraju faraonów – to lista darów grobowych z grobowca z III dynastii, czyli z okresu, w którym wzniesiono pierwszą piramidę. Piwo towarzyszyło ludziom na co dzień i od święta, jako że składano je w ofierze bogom w świątyniach i zmarłym w kaplicach grobowych. Już w III tysiącleciu p.n.e. przygotowywano kilka rodzajów napoju według różnych receptur. W przeciwieństwie do dzisiejszego piwa – to ze starożytnego Egiptu było bardzo mętne, gęste i miało niską zawartość alkoholu.

 

„Butle, w których przechowywano piwo były wypalane masowo – stąd nie są to naczynia o najwyższej jakości wykonania – wręcz przeciwnie. Ich powierzchnia jest chropowata, nie są też zbyt regularne. Tak też jest w przypadku naszego naczynia” - zaznacza dr Babraj.

 

Naczynie eksponowane na wystawie pochodzi z Sakkary, królewskiej nekropoli Egiptu. Zostało odkryte pod koniec XIX wieku, w czasie badań prowadzonych pod kierunkiem niemieckiego naukowca Hermana Junkera, w których uczestniczył Piotr Bieńkowski – jeden z twórców polskiej szkoły archeologicznej. Część zabytków z tej ekspedycji trafiło do Wiednia, część – do Krakowa, z którym związany był Bieńkowski, gdzie ostatecznie trafiły do Muzeum Archeologicznego.

 

Wystawa „Piwo, napój bogów i ludzi”, która odbywa się w ramach cyklu „Zabytek miesiąca”, potrwa do końca marca br. Jej kuratorami są dr Teodozja Rzeuska, dr Krzysztof Babraj i Anna Drzymuchowska.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ krf/

Tagi: wystawa

Fot. materiały prasowe

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi