Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
15.03.2016 aktualizacja 15.03.2016

Sukces studentów Politechniki Wrocławskiej na zawodach w USA

Samolot Lower Silesian, zbudowany przez członków zespołu JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej. Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 11.02.2016 Samolot Lower Silesian, zbudowany przez członków zespołu JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej. Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 11.02.2016

Ekipa JetStream studentów Politechniki Wrocławskiej uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej w klasie advanced w prestiżowych zawodach młodych konstruktorów SAE Aero Design East w Fort Worth w Teksasie. Startowało 70 zespołów.

Jak poinformował PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, w klasie advanced drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął model "Lower Silesian".

„To konstrukcja o wadze 3,5 kilograma, która może unieść ładunek ważący ponad 12 kilogramów. Zbudowali ją studenci z ekipy JetStream. Nasi studenci wywalczyli w tych zawodach także najwięcej miejsc na podium w poszczególnych kategoriach ze wszystkich startujących zespołów” - dodał Charytoniuk.

Głównym zadaniem modeli startujących w konkursie jest podniesienie jak najcięższego ładunku w stosunku do swojej masy. Dodatkowo jury ocenia niezawodność modeli, mierzoną liczbą startów, które zakończyły się sukcesem. Oceniane są również rozwiązania techniczne zastosowane przy konstrukcji samolotów.

W tym roku wrocławscy studenci do zawodów wystawili dwa modele samolotów. Lower Silesian" oprócz drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej klasy advanced był też drugi na podium w prezentacji technicznej i zajął trzecie miejsce w celności zrzutu.

Drugi z modeli "Spirit of Kościuszko" w klasie micro zajął drugie miejsce w konkurencji najcięższy podniesiony ładunek (1,6 kg) oraz był na trzecim miejscu podium w prezentacji technicznej.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej w organizowanych co roku zawodach SAE Aero Design East uczestniczyli już po raz ósmy. Największym sukcesem było zwycięstwo w 2014 r. samolotu zgłoszonego do rywalizacji w kategorii micro.

SAE Aero Design East to konkurs, który współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Te prestiżowe zawody, w których biorą udział studenci z całego świata, rozgrywane są od 1986 r. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze, przy jak najmniejszej masie własnej modelu.

W tym roku w zawodach w dniach 11-13 marca w Fort Worth w Teksasie wystartowało 70 ekip studenckich m.in. z Egiptu, Indii, Kanady, USA, Brazylii, Meksyku, Chin i Polski.

PAP - Nauka w Polsce

ros/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024