Strona główna Aktualności
Uczelnie

NCN rozpoczyna nabór w 4 konkursach, wyda na nie 300 mln zł

16.03.2016 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki rozpoczyna nabór w konkursach OPUS 11, PRELUDIUM 11, SONATA 11 oraz POLONEZ 2 na projekty badawcze. Łączna kwota finansowania wynosi 300 mln zł. W konkursie SONATA jest pewna nowość.

"Trzy z ogłoszonych właśnie konkursów: OPUS, PRELUDIUM i SONATA, to cieszące się największą popularnością propozycje z oferty Narodowego Centrum Nauki" - poinformowali przedstawiciele NCN w przesłanym PAP komunikacie.

 

OPUS to konkurs skierowany do najszerszego grona naukowców, w którym nie przewidziano wstępnych warunków dotyczących doświadczenia, stopnia i tytułu naukowego ani składu zespołu realizującego badania. Budżet konkursu wynosi 200 mln zł.

 

Konkurs PRELUDIUM adresowany jest do badaczy, którzy dopiero rozpoczynają ścieżkę kariery akademickiej i nie mają jeszcze stopnia naukowego doktora. Na ten konkurs przeznaczono 30 mln zł.

 

W konkursie SONATA z kolei wziąć mogą udział początkujący naukowcy. O finansowanie mogą się starać osoby, które posiadają stopień naukowy doktora od co najwyżej siedmiu lat. Celem programu jest wsparcie kierownika projektu w prowadzeniu badań naukowych wykorzystujących nowatorskie rozwiązania metodologiczne oraz zaplecze aparaturowe. Budżet konkursu to 50 mln zł.

 

W tej edycji konkursu SONATA Rada Narodowego Centrum Nauki w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez środowisko naukowe wprowadziła istotną nowość. Jednostka naukowa będzie mogła otrzymać środki na pokrycie kosztów obniżenia o połowę pensum dydaktycznego kierownika projektu realizowanego w ramach konkursu SONATA 11. Dzięki temu możliwe będzie opłacenie zastępstwa za badacza w zakresie prowadzenia zajęć dydaktycznych.

 

"Chociaż dydaktyka jest ważnym obowiązkiem nauczyciela akademickiego, musimy zapewnić naszym grantobiorcom warunki do skupienia się na projektach badawczych. Temu właśnie celowi służy możliwość obniżenia pensum dydaktycznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych badaczy, dlatego Rada planuje wprowadzenie podobnego rozwiązania w tym względzie również w konkursie SONATA BIS" – zapowiada przewodniczący Rady NCN prof. Michał Karoński.

 

Poza trzema konkursami o charakterze ogólnym ogłoszono również drugą edycję konkursu POLONEZ, realizowanego w ramach programu finansowania badań naukowych i innowacji UE „Horyzont 2020”. Oferta skierowana jest do naukowców przyjeżdżających z zagranicy, chcących prowadzić badania naukowe w polskich jednostkach. Mogą się do niego zgłaszać badacze posiadający stopień doktora lub przynajmniej 4 lata doświadczenia badawczego, którzy w okresie ostatnich 3 lat nie mieszkali, nie pracowali ani nie studiowali w Polsce dłużej niż 12 miesięcy. Budżet konkursu wynosi 20 mln zł.

 

"Polska nauka nie może rozwijać się w próżni, dlatego wiele inicjatyw Centrum ma na celu ułatwienie nawiązywania i podtrzymywania kontaktów międzynarodowych. POLONEZ jest szansą na zatrudnienie w Polsce zarówno zagranicznych specjalistów, jak i Polaków pracujących w największych światowych ośrodkach. Liczymy, że program może być również wykorzystany przez polskie jednostki do sprowadzenia naukowców, którzy w przyszłości będą mogli się starać o prestiżowe granty europejskie realizowane w tych jednostkach" – komentuje dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki.

 

Projekty w konkursach OPUS 11, PRELUDIUM 11, SONATA 11 oraz POLONEZ 2 można zgłaszać do 15 czerwca 2016 r.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ ula/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi