Strona główna Aktualności
Uczelnie

Raport: 37 proc. studentów uczelni technicznych to kobiety

18.03.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

Kobiety stanowią 37 proc. studentów uczelni technicznych. Najwięcej pań studiuje w częściowo humanistycznej ATH w Bielsku Białej (50 proc.) i na Politechnice Koszalińskiej (48,9 proc.) - wynika z ogłoszonego w czwartek raportu "Kobiety na politechnikach 2016".

Odsetek liczby kobiet politechnikach, uznawanych dawniej za typowo "męskie", obserwowany jest od 9 lat (a na wydziałach technicznych uniwersytetów - od lat 7) w ramach akcji "Dziewczyny na Politechniki", organizowanej przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

 

W bieżącym roku kobiet na uczelniach technicznych jest już 37 proc. - poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, Bianka Siwińska, przedstawiając dane z najnowszego raportu.

 

Choć wśród wszystkich studentów w Polsce kobiety stanowią stabilną połowę, to na uczelniach i wydziałach technicznych od zawsze stanowiły mniejszość. W roku rozpoczęcia akcji "Dziewczyny na Politechniki!" (2007/2008) panie na uczelniach technicznych stanowiły 30,7 proc. ogólnej liczby studentów. W ostatnich pięciu latach było ich średnio 36,3 proc.

 

Najbardziej sfeminizowaną uczelnią techniczną jest (częściowo humanistyczna) Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej, gdzie udział kobiet i mężczyzn wśród studentów wynosi dokładnie po 50 proc. Na drugim miejscu jest Politechnika Koszalińska (48,9 proc. kobiet wśród studentów).

 

Od początku prowadzenia akcji liczba kobiet na publicznych uczelniach technicznych zwiększyła się o 14 tys. - czytamy w raporcie.

 

W skali ostatnich pięciu lat najwięcej kobiet przybyło na politechnikach: świętokrzyskiej (wzrost udziału dziewczyn o 42,7 proc.), warszawskiej (o 38,8 proc.), poznańskiej (wzrost o 37,5 proc.), wrocławskiej (o 21,7 proc.) oraz gdańskiej (o 14,5 proc.).

 

"Nie ma już wydziałów technicznych, na których kobiety nie studiują w ogóle. Wciąż istnieją jednak kierunki stricte techniczne, tzw. ciężkie, gdzie dominują panowie. Jak np. Wydział Elektryczny Politechniki Częstochowskiej czy elektryczny Politechniki Śląskiej, gdzie liczba kobiet oscyluje wokół 4 proc." - powiedziała Siwińska.

 

Jak zaznaczyła, tendencja wzrostowa jest wciąż odczuwalna, choć spowalnia ze względu na ogólny, spadkowy trend demograficzny w grupie kandydatów na studia.

 

W roku akademickim 2015/16 na uczelniach technicznych jest 2762 doktorantek, co stanowi 39 proc. wszystkich słuchaczy studiów trzeciego stopnia.

 

Bardzo mało jest natomiast profesorek w zakresie nauk technicznych - wynika z raportu. Według danych z 14 uczelni technicznych w obecnym roku akademickim liczba profesorów tytularnych wynosi 1672, z czego kobiety stanowią niespełna 13 proc. (219 osób). Autorzy raportu zauważają jednak, że coraz więcej dziewczyn decyduje się na pozostanie na politechnikach i rozwijanie kariery naukowej.

 

Kobiet jest też wciąż niewiele we władzach uczelni technicznych. Rektorkami są prof. Maria Nowicka-Skowron z Politechniki Częstochowskiej oraz prof. Monika Madej z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Kanclerkę (Barbarę Nowacką) ma Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie.

 

Według danych z 2014 r. kobiety wśród prorektorów uczelni technicznych stanowią ok. 8 proc. (8 kobiet na 98 mężczyzn). Na stanowiskach dziekanów, których jest w uczelniach technicznych w całym kraju 178, są 24 kobiety. Kobietą jest też co czwarty prodziekan.

 

Podczas czwartkowej konferencji ogłoszono też start drugiej edycji programu stypendialnego dla studentek politechnik, zorganizowanego przez firmę Intel Technology Poland we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy.

 

Program skierowany jest do maturzystek 2016 r. i studentek politechnik. Dla 20 osób przewidziano stypendia finansowe (12 tys. zł brutto rocznie), opiekę mentorów i mentorek Intel, a także szansę na staż w Intelu w Polsce i USA. Programem objęte są wszystkie uczelnie techniczne w Polsce.

 

W ubiegłorocznej, 1. edycji programu o 20 stypendiów ubiegało się ponad 600 chętnych - podkreślił dyrektor ds. publicznych w firmie Intel, Michał Dżoga ogłaszając nową edycję programu.

 

Raport "Kobiety na politechnikach 2016" powstał na podstawie publikacji Głównego Urzędu Statystycznego "Szkoły wyższe i ich finanse" na lata: 2006/7-2014/15 oraz danych odnoszących się do roku akademickiego 2015/16 zebranych przez Fundację Edukacyjną Perspektywy na publicznych uczelniach technicznych. Analizie zostały poddane szkoły wyższe techniczne, które są klasyfikowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jako publiczne uczelnie akademickie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi