Nauka dla Społeczeństwa

06.05.2024
PL EN
08.04.2016 aktualizacja 08.04.2016

Rezygnacja prorektora Politechniki Częstochowskiej w wyniku sporu studentów z uczelnią

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prorektor Politechniki Częstochowskiej ds. nauczania prof. Andrzej Rusek zrezygnował w czwartek ze stanowiska - potwierdziła rzeczniczka uczelni Izabela Walarowska. To wynik sporu między studentami politechniki a uczelnią, której rektor ostatecznie przyjęła postulaty studenckich związków.

Konflikt, w wyniku którego studenci grozili podjęciem strajku, zaostrzył się na początku tygodnia. Spór dotyczył m.in. tegorocznych wyborów przedstawicieli studentów do kolegium elektorów uczelni na dwóch wydziałach oraz działania Samorządu Studentów Politechniki Częstochowskiej.

Dymisji prorektora oraz wszczęcia przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego domagali się przedstawiciele Studenckiego Komitetu Protestacyjnego, którzy zgłosili postulaty dotyczące m.in. prawidłowości i przejrzystości wyborów, a po ich uwzględnieniu wstrzymali swój protest.

Przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Częstochowskiej Dawid Sikorski powiedział PAP, że w sprawie prorektora prof. Ruska chodzi m.in. o „brak zdecydowanego działania z jego strony na zgłaszane postulaty studentów dotyczące nieprawidłowości w samorządzie studenckim”.

Warunkiem ostatecznego zażegnania sporu - według przedstawicieli studentów - jest spełnienie wszystkich postulatów. „Studencki Komitet Protestacyjny stara się ustalić wspólne rozwiązanie z władzami uczelni. Doceniamy dobrą wolę i zaangażowanie pani rektor" – dodał Sikorski.

W środę odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Senatu Politechniki Częstochowskiej, podczas którego rektor prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron przyjęła wszystkie postulaty studentów. Efektem podpisanego porozumienia jest m.in. czwartkowa dymisja prorektora oraz podanie daty ponownych wyborów na dwóch wydziałach, gdzie głosowanie zostały przerwane m.in. z powodu interwencji policji, gdy dwie osoby przyłapano na posługiwaniu się fałszywymi dokumentami.

„Wybory na wydziale elektrycznym i wydziale zarządzania mają odbyć się 13 kwietnia przy udziale niezależnych obserwatorów m.in. z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego” – zapowiedziała rzeczniczka uczelni. Zapewniła, że władzom uczelni zależy na rozwiązaniu konfliktu. "Zapewniam o dobrej woli ze strony władz uczelni” – dodała Walarowska.

Zdaniem studenckich związków, sprawa ostatecznie zostanie rozwiązana, gdy wszystkie postulaty - m.in. dostarczenie protokołów z wyborów - zostaną spełnione.

Równolegle Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa analizuje skargi dotyczące pozostałych obszarów działalności władz tej uczelni, które m.in. zgłosił Parlament Studentów RP. Wkrótce resort ma również podjąć decyzję w sprawie kontroli na uczelni.

We wtorek doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina Piotr Mueller zwrócił się do rektor częstochowskiej uczelni "o pilne przesłanie pełnej dokumentacji związanej z procedurą wyborczą w ramach kolegium elektorów". Rzeczniczka uczelni potwierdziła, że dokumenty zostały już wysłane.

Zaangażowany w sprawę Parlament Studentów RP przypomniał, że spór ciągnie się od miesięcy. "Już w czerwcu zeszłego roku studenci Politechniki Częstochowskiej zgłaszali do Parlamentu Studentów RP listę nieprawidłowości rażąco godzących w prawa studentów, będących szczytem patologii w szkolnictwie wyższym" – podkreślono w komunikacie.

Nieprawidłowości miały dotyczyć m.in. utrudniania procesu wyborczego (brak obwieszczeń, organizowanie wyborów, gdy studenci są na obowiązkowym wyjeździe kursowym), zmuszania studentów do wnoszenia opłat za uczestnictwo w Juwenaliach finansowanych ze środków publicznych, próby zastraszania studentów, czy obsadzania stanowisk w samorządzie osobami, które wcześniej otrzymały wyrok za nielegalne sprzedawanie alkoholu na Juwenaliach.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ mab/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024