Strona główna Aktualności
Przyroda

Reksio - ambasadorem bocianich spraw w Libanie

15.04.2016 Ekologia, Przyroda

Fot. Fotolia

Kreskówka "Reksio i bocian" pomoże w proekologicznej edukacji dzieci w Libanie. Ma je przekonać, że warto chronić bociany przed pseudomyśliwymi. Przekazanie do libańskich szkół płyty z tym filmem planuje siedlecka Grupa EkoLogiczna.

W jednym z odcinków kultowej serii filmów rysunkowych Reksio ratuje rannego w skrzydło bociana. Przyrodnicy z Siedlec chcą wykorzystać ten film do edukacji dzieci w Libanie - kraju, gdzie w czasie corocznej migracji giną tysiące bocianów.

 

"Przekonałem Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, by wyraziło zgodę na wykorzystanie odcinka pt. >>Reksio i bocian<< do celów edukacyjnych i powielenie go. Planujemy wytłoczyć tysiąc płyt, które przekażemy do libańskich szkół za pośrednictwem Ambasady Polskiej w Bejrucie i zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych z tego kraju" - mówi założyciel Grupy EkoLogicznej z Siedlec Ireneusz Kaługa.

 

Obecnie Grupa EkoLogiczna prowadzi zbiórkę na wytłoczenie płyt i wydrukowanie okładek.

 

"To piękna i mądra bajka. Wychodzę z założenia, że przesłanie takiego filmu przemówi do dzieci skuteczniej niż akcje kierowane do dorosłych. To prawda, że mamy do czynienia z inną kulturą. Ale warto próbować, edukować, mówić dzieciom, że strzelanie do ptaków jest złe - nawet jeśli takie przesłanie miałoby trafić do niewielkiej liczby osób..." - podkreśla Kaługa.

 

Liban znajduje się na liście dziesięciu krajów śródziemnomorskich, w których z rąk psedomyśliwych ginie największa liczba ptaków (głównie wróblowych, ale i innych, m.in. bocianów) w czasie corocznej migracji do Afryki. W niechlubnym rankingu prowadzi Egipt (gdzie co roku ginie 5,7 mln ptaków), kolejne są Włochy (ok. 5,6 mln), Syria, Cypr, Grecja, Francja, Chorwacja, Libia i Albania. Organizacja BirdLife International szacuje, że co roku w rejonie tym zabija się nielegalnie 25 mln ptaków. Na ptaki urządzane są polowania, zastawiane pułapki z klejem czy z trucizną. Ptaki zabija się głównie po to, by je potem zjadać albo uśmierca się je dla sportu (np. bociany).

 

Grupa EkoLogiczna od 2013 r. działa na rzecz ochrony migrujących bocianów przed pseudomyśliwymi. Rok temu, wraz z Ambasadą RP w Bejrucie i pozarządową organizacją ekologiczną TERRE Liban, siedleckie stowarzyszenie zorganizowało w Libanie konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie migrujących bocianów. Zwycięzca konkursu w nagrodę przyjechał do Polski na obrączkowanie bocianów - obecnie na miejscu aktywnie prowadzi kampanię na rzecz ochrony migrujących ptaków.

 

Szczegóły na temat nowej akcji można znaleźć na stronie internetowej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury

Przystanek Woodstock, Mazurska Noc Kabaretowa i portal Wizaż.pl - choć wydaje się, że rzeczy tych nie łączy absolutnie nic, każda jest wyrazem życia kulturalnego współczesnych Polaków. Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad różnymi, częstokroć skrajnie odmiennymi, sposobami uczestnictwa we współczesnej kulturze.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka nie buduje mostów nad przepaściami myśli, lecz po prostu stoi jako tablica ostrzegawcza.  Karl Kraus
Karl Kraus

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi