Strona główna Aktualności
Uczelnie

Studenci Politechniki Warszawskiej triumfują w SAE Aero Design WEST

26.04.2016 Technologie, Uczelnie, Konkursy, Nagrody i wyróżnienia

Samolot klasy Regular. Źródło: Politechnika Warszawska

Samoloty skonstruowane przez studentów Politechniki Warszawskiej wygrały klasyfikację generalną każdej z trzech konkursowych kategorii zawodów SAE Aero Design West, które między 22 a 24 kwietnia odbyły się w Kalifornii (USA).

W zawodach SAE Aero Design, rozgrywanych od 1986 roku, biorą udział studenci uczelni technicznych z całego świata. Zawody odbywają się w USA i są podzielone na dwie edycje – wschodnią oraz zachodnią. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie i zbudowanie zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze - przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Samoloty rywalizują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced. Modele samolotów oceniali przedstawiciele m.in. amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz specjalistów z koncernów lotniczych takich jak Boeing czy Lockheed Martin.

 

W klasyfikacji generalnej kategorii Micro zwyciężył samolot Skylark z Politechniki Warszawskiej. Dwa kolejne miejsca zajęły drużyny z USA i Turcji. W kategorii Micro w poszczególnych konkurencjach drużyna z Politechniki Warszawskiej zdobyła dodatkowy jeden medal srebrny i złoty. Srebrem może pochwalić się też zespół AKL Aero Design Poznan z Politechniki Poznańskiej.

 

Klasyfikację generalną w kategorii Advanced również zdominowały zespoły z Polski. Złoty medal zdobył zespół Baccarat z Politechniki Warszawskiej, a brąz zespół AERO TEAM ILK AGH z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na podium pomiędzy polskimi zespołami znalazła się drużyna z USA. W kategorii Advanced zespół z Politechniki Warszawskiej zdobył jeszcze złoty i brązowy medal, zaś AERO TEAM ILK AGH dwa medale srebrne.

 

Zespół z Politechniki Warszawskiej - Dragonfly - zwyciężył również w klasyfikacji generalnej kategorii Regular. Studenci PW w dodatkowych kategoriach zdobyli jeszcze jeden medal złoty oraz brązowy.

 

SAE Aero Design West organizuje Society of Automotive Engineering. W tym roku w rywalizacji wzięło udział ponad 70 drużyn z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Indii czy Turcji. Wśród zespołów z Polski w zawodach wzięła udział również drużyna z Politechniki Rzeszowskiej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Samolot klasy Micro. Źródło: Politechnika Warszawska

Samolot klasy Advanced. Źródło: Politechnika Warszawska

Zespół Aero Team ILK AGH. Źródło: AGH

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii. Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->