Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
28.04.2016 aktualizacja 28.04.2016

Krukowate dorównują inteligencją szympansom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ptaki z rodziny krukowatych wypadają w testach zdolności poznawczych tak dobrze, jak goryle i szympansy. Oznacza to, że inteligencja jest związana raczej ze strukturą mózgu, a nie jego wielkością – czytamy w „Royal Society Open Science”.

W 2014 roku na Uniwersytecie Duke’a (USA) przeprowadzono badanie, w ramach którego sprawdzono u zwierząt (głównie naczelnych) poziom zdolności do hamowania impulsów - umiejętności powstrzymywania instynktownych reakcji i wybierania racjonalnych rozwiązań - która stanowi jeden z głównych składników inteligencji.

Stwierdzono, że małpy człekokształtne prezentują najwyższy poziom tej umiejętności, a inteligencja zależy od rozmiaru mózgu.

W badaniu tym nie brały jednak udziału ptaki z rodziny krukowatych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund (Szwecja), Uniwersytetu Oksfordzkiego (W. Brytania) oraz Instytutu Ornitologii Maksa Plancka (Niemcy) postanowili powtórzyć badanie zdolności do hamowania impulsów na krukach, kawkach i wronach brodatych (DOI: 10.1098/rsos.160104).

W tym celu, podobnie jak poprzednicy, wykorzystali test cylindra – test, który polega na umieszczeniu jedzenia w przezroczystej tubie z otworami na obu końcach i obserwowaniu, czy zwierzę ulegnie naturalnym impulsom i spróbuje od razu sięgnąć po jedzenie, czy powstrzyma się od nieprzemyślanych działań i dostanie się do jedzenia okrężną drogą.

Okazało się, że krukowate prawie za każdym razem potrafiły powstrzymać się od instynktownych reakcji i wybrać rozsądne rozwiązanie (wydobycie jedzenia przez jeden z otworów). Ich skuteczność sięgała niemal 100 proc., czyli była porównywalna ze skutecznością goryli i szympansów z poprzedniego badania.

„To pokazuje, że ptasie mózgi są całkiem wydajne, pomimo niewielkiego rozmiaru. Nasze badanie sugeruje, że w przypadku inteligencji ważniejsze od rozmiaru mózgu są inne czynniki, np. gęstość neuronalna” – komentuje Can Kabadayi, jeden z badaczy. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024