Strona główna Aktualności
Przyroda

Pierwsze posiedzenie nowej Państwowej Rady Ochrony Przyrody

17.05.2016 Przyroda

Minister środowiska Jan Szyszko podczas konferencji prasowej w sprawie zmian składu Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Fot. PAP/ Tomasz Gzell 16.05.2016

W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie Państwowej Rady Ochrony Przyrody w nowym składzie. Obecnie Rada liczy 28 osób. Na przewodniczącą tego gremium wybrano prof. dr hab. Wandę Olech-Piasecką ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

"Obecnie Rada składa się z 28 wybitnych specjalistów, którzy mają duży dorobek w pracy na rzecz ochrony przyrody (nominacji nie przyjął Dariusz Anderwald)" - poinformował resort. Nowy skład powołał 10 maja 2016 r. minister środowiska Jan Szyszko.

 

Podczas pierwszego posiedzenia Rady wybrano przewodniczącego - prof. dr hab. Wandę Olech-Piasecką (z Katedry Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt Wydział Nauk o Zwierzętach SGGW) oraz dwóch wiceprzewodniczących - prof. dr hab. Zbigniewa Mirka (z Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie) oraz prof. dr hab. Jacka Hilszczańskiego (z Instytutu Badawczego Leśnictwa).

 

Wcześniej odbyła się konferencja prasowa ministra środowiska, na której Szyszko poinformował dziennikarzy o przyczynach odwołania większości członków poprzedniej Rady.

 

"Powołałem drugą Radę po to, żeby pokazać, w jaki sposób Rada może współdziałać z ministrem będąc do niego krytyczna" - powiedział Szyszko. Dodał, że Radę traktuje jako ciało doradcze dla ministra, to znaczy, że ma ona pełne prawo do tego, by wyrażać każdą opinię "za wiedzą i dla ministra".

 

"Korzystaliśmy z osób, które mają duży dorobek w zakresie kształtowania układów przyrodniczych, a więc ludzi, którzy wiedzą, w jaki sposób użytkować zasoby przyrodnicze, po to, by te zasoby występowały i służyły człowiekowi" - powiedział minister o wyborze nowych członków Rady.

 

Rozpowszechniano informację, że Rospuda czy Puszcza Białowieska są miejscami, których nie dotknęła ludzka ręka, a to jest nieprawdą. To ludzie odpowiednio użytkowali te miejsca, tak, by je zachować w dobrym stanie. "To jest jeden z powodów, dlaczego nastąpiły zmiany w Radzie, pomijając to, że nastąpiła zmiana prawa" - mówił Szyszko. Podkreślił, że polskie dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze, to jest pochodna użytkowania z przeszłości.

 

Kolejnym powodem były zaległości PROP w sprawie wydawania ekspertyz dot. gatunków zagrożonych wyginięciem. "Z tego, co mi wiadomo, niektóre decyzje czy też ekspertyzy czekały ponad rok" - zaznaczył Szyszko.

 

Szef resortu środowiska zapytany czy powodem odwołania przedniej Rady nie był krytyczny stosunek do niektórych jego decyzji, odpowiedział, że nie zna krytycznych opinii pod swoim adresem, bo Rada nie przysłała mu takich opinii. Wyjaśnił, że dostał opinie do wniosków, które powstały po konferencji dot. Puszczy Białowieskiej, kilku członków Rady nie zgadzało się z wnioskami, które powstały podczas konferencji. Dziwi mnie to z tego powodu, że nie wpłynęły żadne wnioski do komisji wnioskowej (...) Wnioski powstały później i były podpisane przez osoby, które nie uczestniczyły w konferencji - zaznaczył Szyszko.

 

Dodał, że Państwowa Rada Ochrony Przyrody przez pół roku nie wystąpiła z żądną inicjatywą.

 

List ministra środowiska Jana Szyszki z informacją o odwołaniu ze składu tej organizacji otrzymało we wtorek mailowo 32 spośród 39 dotychczasowych członków PROP. Jak wynika z informacji Rady, odwołania otrzymali m.in. jej dotychczasowy przewodniczący i wiceprzewodniczący oraz przewodniczący 7 (spośród 8) komisji tematycznych.

 

Siedmiu dotychczasowych członków oraz 22 nowe osoby otrzymały tego samego dnia zaproszenie na posiedzenie Rady, zwołane przez Głównego Konserwatora Przyrody. Minister zapytany o pozostawieniu kilku osób w nowej Radzie powiedział, że zostali oni ocenieni jako profesjonaliści w swoim zakresie.

 

Zgodnie z ustawą z kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w skład PROP wchodzi od 20 do 40 członków. Powołuje ich w drodze zarządzenia minister środowiska spośród działających na rzecz ochrony przyrody przedstawicieli nauki, praktyki i organizacji ekologicznych. Rada jest organem opiniodawczo-doradczym w zakresie ochrony przyrody, działającym przy ministrze właściwym do spraw środowiska.

 

Aktualny skład PROP został powołany w dniu 24 października 2014 r. Kadencja obecnej Rady miała trwać do 24 października 2019 r. 11 marca 2016 r. zmieniono jednak ustawę o ochronie przyrody, likwidując m.in. jej kadencyjność i dając ministrowi środowiska prawo do odwoływania członków. Zmiana ta weszła w życie 15 kwietnia br.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

awy/ mhr/

Tagi:
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi