Fenicjanie z Kartaginy mieli europejskie korzenie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Fenicjanie zamieszkujący starożytną Kartaginę byli spokrewnieni z mieszkańcami Europy, dowodzą wyniki badań DNA opublikowane na łamach pisma „PLOS ONE”.

Po raz pierwszy udało się naukowcom pobrać próbkę DNA z fenickiego szkieletu. Należał on do młodzieńca z Byrsy, który żył w Kartaginie ok. 2,5 tys. lat temu.

Materiał genetyczny jest tzw. DNA mitochondrialnym, dziedziczonym po linii matki. Znajduje się w mitochondriach (czyli swego rodzaju elektrowniach) komórek ciała.

Po zsekwencjonowaniu DNA okazało się, że należy ono do rzadkiej genetycznej odmiany (haplogrupy) europejskiej (o nazwie U5b2c1), lokalizowanej w okolicach Półwyspu Iberyjskiego. Jest to najstarsze świadectwo obecności tej grupy genetycznej na obszarze Afryki Północnej.

„U5b2c1 uważa się za jedną z najstarszych haplogrup w Europie, łączonej z populacjami łowców-zbieraczy” - wyjaśnia prof. Lisa Matisoo-Smith z Uniwersytetu w Otago (Nowa Zelandia). Jak dodaje, obecnie w populacji europejskiej występuje ona na poziomie mniej niż jednego procenta.

Język fenicki należy do rodziny języków semickich. Najstarsze osadnictwo fenickie znajduje się częściowo na obszarze dzisiejszego Libanu i Syrii. Był to jednak lud niezwykle ruchliwy, który wnet rozprzestrzenił się po całym obszarze Morza Śródziemnego i na wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego.

Fenicjanie odegrali ważną rolę w rozwoju cywilizacyjnym ludów basenu Morza Śródziemnego, na przykład przyczynili się do rozpowszechnienia pisma alfabetycznego.(PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja wydaje się bardziej moralna od ludzi

  • Fot. Adobe Stock

    W samochodach wdychamy substancje rakotwórcze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera