Wybitni „cyfrowi humaniści” z całego świata przyjadą do Krakowa

Stolicą cyfrowej humanistyki stanie się tego lata Kraków, gdzie odbędzie się kongres „Digital Humanities”. W stolicy Małopolski spotkają się specjaliści z 42 krajów świata od Australii po Kanadę, reprezentujący najbardziej prestiżowe instytucje naukowe, jak Oxford, Cambridge, MIT czy Stanford.

Kongres potrwa od 11 do 16 lipca. Cykl Digital Humanities to doroczny światowy kongres zróżnicowanego grona humanistów cyfrowych, zrzeszonych w Association of Digital Humanities Organizations. W czasie spotkania przedstawione zostaną najnowsze osiągnięcia i zastosowania narzędzi oraz metod cyfrowych w szeroko rozumianych badaniach humanistycznych.

Obecność w kongresie potwierdziło do tej pory 800 naukowców, w tym 11 badaczy z pierwszej piętnastki rankingu Times Higher Education 2015/2016), czyli takich uczelni jak Oxford, Cambridge, Stanford, University of California, Columbia, MIT, Yale czy Princeton.

„Cyfrowa humanistyka jest interdyscypliną, którą zajmują się specjaliści z wielu różnych dziedzin – od programistów przez badaczy nauk społecznych po literaturoznawców i językoznawców. Trudno jest robić projekty badawcze w cyfrowej humanistyce, w małych zespołach – zwykle potrzeba do tego wielu osób” – wyjaśnił w rozmowie z PAP współorganizator sesji, dr Jan Rybicki z Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spektrum problemów, które będą poruszane podczas kongresu, jest szerokie jak sama interdyscyplina. „W grę wchodzą wszystkie pola, gdzie konieczne jest porozumienie między informatykami czy statystykami z jednej strony, a humanistami – z drugiej. Językoznawcy od dawna potrzebują metod komputerowych, żeby badać wiele danych. Podobnie jak znawcy literatury, którzy używają różnych metod ilościowych, np. stylometrii, aby przy użyciu komputerowej aplikacji analizować literacki styl, a nawet chronologię czy autorstwo utworów” – zaznaczył dr Rybicki.

Jak dodał, inną ważną kwestią na styku techniki i humanistyki jest edytorstwo cyfrowe – tworzenie wirtualnych kopii dzieł kultury, np. rękopisów czy dzieł sztuki.

Wśród mówców plenarnych kongresu będzie Amerykanka Helen Agüera, która przez wiele lat promowała w USA projekty związane z cyfrową humanistyką. Obok niej wystąpi prof. Claire Warwick, prorektor Durham University – jedna z najwybitniejszych znawczyń tej interdyscypliny.Trzecim mówcą plenarnym kongresu będzie Polka, prof. Agnieszka Zalewska, przewodnicząca Rady CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych). Badaczka podzieli się swoimi doświadczeniami na temat uprawiania współpracy badawczej na forum międzynarodowym.

Program kongresu i rejestracja na stronie dh2016.adho.org. Chętni do udziału – także wolni słuchacze – mogą się rejestrować do końca tego tygodnia.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 01.01.2010. Historyk prof. podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. PAP/Tytus Żmijewski

    Spotkanie autorskie z prof. Normanem Daviesem w Izabelinie

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera