Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
22.06.2016 aktualizacja 22.06.2016

Rusza program "Granty na granty: promocja jakości"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jeśli wniosek projektowy do programu badawczego UE uzyskał wysoką ocenę merytoryczną, można wystąpić o refundację kosztów poniesionych na jego przygotowanie. Umożliwia to program „Granty na granty: promocja jakości”, który rusza 1 lipca – informuje resort nauki.

Celem programu jest wsparcie polskich jednostek naukowych, które ubiegały się o realizację projektów w ramach programów badawczych Unii Europejskiej i których wnioski uzyskały wysoką ocenę merytoryczną. Ma również wpłynąć na zwiększenie zaangażowania polskich jednostek naukowych w przygotowywanie wysokiej jakości wniosków projektowych oraz zachęcić je do aktywnego rozwoju i budowania konkurencyjności własnej marki – wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Program „Granty na granty: promocja jakości – wsparcie polskich koordynatorów w programach badawczych Unii Europejskiej” jest adresowany do jednostek naukowych, które w celu realizacji planowanego projektu w ramach jednego z następujących programów badawczych UE: Horyzont 2020, Euratom, Fundusz Badawczy Węgla i Stali, zdecydowały się: stworzyć międzynarodowe konsorcjum i podjąć się roli koordynatora w tym projekcie. Konsorcjum składać się musi co najmniej z 3 partnerów lub beneficjentów (w tym przynajmniej dwóch z zagranicy, pochodzących z dwóch różnych krajów członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych z programem ramowym); wejść w skład międzynarodowego konsorcjum i podjąć się roli koordynatora pakietu (Work Package Leader) w ramach tego projektu.

Jak podaje MNiSW, warunkiem wystąpienia z wnioskiem o refundację kosztów jest uzyskanie w ocenie merytorycznej wniosku projektowego liczby punktów stanowiącej co najmniej 80 proc. progu (Threshold), wyznaczonego przez KE w ramach ostatecznej punktacji określonej dla danego wezwania konkursowego.

Refundacji podlegają koszty przeprowadzenia rozpoznania tematyki wniosku projektowego, sporządzenia wniosku, uczestnictwa wnioskodawcy w konferencjach, spotkaniach brokerskich lub networkingowych związanych z przygotowaniem wniosku oraz organizacji spotkań roboczych konsorcjum.

Maksymalna wysokość wnioskowanej refundacji zależna jest od funkcji, jaką planuje pełnić jednostka naukowa. Jednostka naukowa występująca w roli koordynatora projektu może wystąpić o refundację kosztów w wysokości do 30 000 zł. Jednostka naukowa występująca w roli koordynatora pakietu może wystąpić o refundację kosztów w wysokości do 10 000 zł.

\"Wniosek trzeba złożyć w terminie 60 dni od dnia otrzymania oceny merytorycznej wniosku projektowego w ramach ostatecznej punktacji określonej dla danego wezwania konkursowego. Wnioski w ramach naboru mogą składać również jednostki, które otrzymały ocenę merytoryczną wniosku projektowego przed ogłoszeniem niniejszego naboru, jednak nie wcześniej niż po dniu 1 grudnia 2015 r.\" - informuje MNiSW.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad wnioskowania w ramach programu są dostępne są tutaj.

PAP – Nauka w Polsce

agt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024