Dorota Malina triumfatorką Salonu Gigantów na UJ

Zwyciężczynią tegorocznego Salonu Gigantów – corocznego konkursu doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego na najlepszą popularyzację nauki - została Dorota Malina, doktorantka Wydziału Filologicznego tej uczelni – poinformowało PAP Towarzystwo Doktorantów UJ.

Salon Gigantów to coroczne spotkanie w ramach Salonu Naukowego, które od siedmiu lat organizuje Towarzystwo Doktorantów UJ. Impreza powstała, by promować naukę i badania naukowe oraz ożywić kontakty między naukowcami z różnych dyscyplin.

Poznaliśmy właśnie zwyciężczynię tegoroczną konkursu Gigantów, którego finał odbył się w czerwcu w Auditorium Maximum UJ.

Jury zdecydowało podobnie jak publiczność: wygrała mgr Dorota Malina, doktorantka Wydziału Filologicznego, autorka prezentacji pt. "Wierność, wyobraźnia i wyborna angielszczyzna". Jak poinformowała PAP Magdalena Król z Towarzystwa Doktorantów, wystąpienie traktowało "o tym, czym jest wyobraźnia, i o głosie tłumacza, który przebija się spod narracji autora; doktorantka zastanawiała się, czy tłumacz ma być cichy i niewidoczny, czy może ma wykazać się kreatywnością i przekuć język oryginału na język bliższy czytelnikom swojej społeczności".

Malina, której promotorką jest wybitna tłumaczka i badaczka językoznawca prof. Elżbieta Muskat-Tabakowska, wcześniej dwukrotnie brała udział w konkursie, w 2014 r. doszła do finału.

Tym razem filolożka z UJ pokonała w Salonie Gigantów współkonkurentów z innych dziedzin: prawa, chemii, położnictwa, biologii i filmoznawstwa. Prelegenci przedstawili widzom prezentacje na następujące tematy: Gdzie jest granica plagiatu w sztuce?; Czy poród naturalny jest zdrowszy niż cesarskie cięcie?; Czy można zastąpić drogie katalizatory naturalnymi minerałami?; Jak duża jest najmniejsza komórka?.

Wystąpienia oceniało jury złożone z przedstawicieli władz UJ: dwaj prorektorzy uczelni, prof. Andrzej Mania i prof. Stanisław Kistryn oraz prof. Piotr Petelenz oraz przedstawiciele Towarzystwa Doktorantów.

Towarzystwo Doktorantów UJ działa od 1992 roku. Jego aktywność jest wieloraka – obejmuje m.in. reprezentowanie doktorantów przed władzami uczelni, przydzielanie miejsc w akademikach, organizowanie szkoleń, spotkania integrujące i zajęcia sportowe, wspomaganie badań doktorantów i popularyzowanie nauki.

PAP-Nauka w Polsce

szl/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera