Strona główna Aktualności
Uczelnie

Raport: 73 proc. beneficjentów NCN w 2015 r. pochodziło z uczelni

22.07.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

73 proc. beneficjentów Narodowego Centrum Nauki w 2015 r. pochodziło z uczelni. Najwięcej środków otrzymały uniwersytety: Warszawski, Jagielloński i im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Łącznie na realizację ponad 2 tys. projektów NCN przeznaczyło ok. 950 mln zł.

W 2015 roku NCN ogłosiło 13 i rozstrzygnęło 12 regularnych konkursów. W ramach wszystkich konkursów spłynęło łącznie prawie 11 tys. wniosków na sumę prawie 5,2 mld zł. "Do finansowania zakwalifikowano 2038 wniosków o łącznej wartości ponad 958 mln zł. Łączny liczbowy wskaźnik sukcesu dla tych konkursów wyniósł w 2015 r. 19 proc." - informuje Narodowe Centrum Nauki w opublikowanym w czwartek raporcie.

 

Głównymi beneficjentami konkursów NCN rozstrzygniętych w 2015 r. były publiczne i niepubliczne uczelnie wyższe, które stanowiły 73 proc. beneficjentów. 22 proc. zwycięskich projektów pochodziło z jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk, a 4 proc. z instytutów badawczych.

 

"Na szczycie listy beneficjentów konkursów NCN rozstrzygniętych w 2015 r., realizujących największą liczbę projektów, stypendiów i staży, podobnie jak w roku ubiegłym, znalazły się trzy uczelnie publiczne: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu" - czytamy w podsumowaniu NCN.

 

Uniwersytet Warszawski uzyskał finansowanie w wysokości ponad 109 mln zł na realizację 232 projektów badawczych, stypendiów i staży. Uniwersytetowi Jagiellońskiemu przyznano 90 mln zł na realizację 200 projektów badawczych, stypendiów i staży podoktorskich, natomiast Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskał finansowanie dla 127 projektów badawczych, stypendiów i staży podoktorskich na łączną kwotę prawie 40 mln zł. W pierwszej piątce uczelni znalazły się jeszcze Uniwersytet Wrocławski (ponad 37 mln zł na 83 dofinansowane wnioski) i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (ponad 29 mln zł na 65 dofinansowanych wniosków).

 

W zestawieniu jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk - pod względem liczby wniosków zakwalifikowanych do finansowania - pierwsze trzy miejsca zajęły: Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN (43 wnioski na ponad 31 mln zł), Instytut Biochemii i Biofizyki PAN (26 wniosków na ponad 19 mln zł) oraz Instytut Chemii Fizycznej PAN (26 wniosków na ponad 13 mln zł).

 

Wśród instytutów badawczych najwięcej projektów w 2015 r. pozyskało Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie (11 projektów otrzymało ponad 7 mln zł). Na drugim miejscu zestawienia uplasowało się Narodowe Centrum Badań Jądrowych (9 projektów na łączną kwotę prawie 2,6 mln zł), a na trzecim Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB (6 projektów badawczych na sumę blisko 1,7 mln zł).

 

Jak czytamy w raporcie, najbardziej aktywną pod względem ubiegania się o granty badawcze grupą naukowców okazały się osoby między 26. a 35. rokiem życia. Od nich pochodziło 43 proc. wszystkich składanych wniosków. Na drugim miejscu znaleźli się naukowcy z grupy wiekowej 36–45 lat (26 proc. wszystkich wniosków). Jedynie 0,3 proc. spośród wszystkich wnioskujących o finansowanie stanowili naukowcy powyżej 75. roku życia. Choć osoby do 35. roku życia stanowiły 52 proc. laureatów konkursów, to uzyskały 25 proc. całego budżetu NCN przeznaczonego na finansowanie projektów badawczych w 2015 roku.

 

Wśród laureatów przeważały osoby na wczesnym etapie kariery naukowej. Choć osoby bez stopnia naukowego doktora oraz ze stopniem doktora stanowiły łącznie 64 proc. całkowitej liczby laureatów w 2015 r., to uzyskały 41 proc. kwoty całkowitego finansowania przeznaczonego w 2015 r. Naukowcy ze stopniem naukowym doktora habilitowanego lub tytułem naukowym profesora stanowiły 36 proc. laureatów, uzyskując przy tym 59 proc. budżetu.

 

43 proc. laureatów konkursów rozstrzygniętych w 2015 r. stanowiły kobiety. Najwięcej laureatek - 55 proc. - zdobyło finansowanie w dwóch edycjach konkursu Preludium. Najniższy odsetek kobiet odnotowano wśród kierowników projektów dofinansowanych w konkursie Maestro 6. Spośród 14 projektów zakwalifikowanych do finansowania tylko dwa prowadziły kobiety.

 

W 2015 roku NCN rozstrzygnęło 12 konkursów: Etiuda 3, Fuga 4, Harmonia 6, Maestro 6, Opus 8 i 9, Preludium 8 i 9, Sonata 8 i 9, Sonata Bis 4 oraz Symfonia 3. Ogłoszono również 13 kolejnych konkursów krajowych: Etiuda 4, Fuga 5, Harmonia 7, Maestro 7, Opus 9 i 10, Preludium 9 i 10, Sonata 9 i 10, Sonata Bis 5, Symfonia 4 oraz Tango 2. Oprócz nich - w ramach współpracy międzynarodowej w 2015 r. NCN - zaangażowało się w osiem inicjatyw.

 

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: http://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2016-07-20-statystyki-2015

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi