Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
27.07.2016 aktualizacja 27.07.2016

Holendrzy i Łotyszki najwyżsi na świecie

Spośród panów na świecie najwyżsi są Holendrzy (średnio 183 cm), a wśród pań wzrostem przerastają wszystkich Łotyszki (170 cm) – wynika z badań przeprowadzonych na 18,6 mln osób ze 179 krajów.

Naukowcy z Imperial College London sprawdzili średni wzrost osób w wieku 18 lat w różnych miejscach na świecie. Uzyskane wyniki porównano z danymi sprzed stu lat. Badania ukazały się we wtorek w periodyku eLife (http://dx.doi.org/107554/eLife.13410 ).

Prof. Majid Ezzati z brytyjskiego Imperial College London, który przedstawił wyniki podczas konferencji ESOF w Manchesterze, wyjaśnił, że publikacja nie bazuje na danych deklarowanych przez poszczególnych badanych, ale opiera się na rzeczywistych pomiarach wzrostu. W badaniach uczestniczyło ponad 800 badaczy z 179 krajów świata, którzy badaniami objęli ponad 18,6 mln osób. To największe tego typu badania. Wyniki porównano z danymi z 1914 r.

Polacy (zarówno panowie, jak i panie) znaleźli się wśród narodów, których średni wzrost w ciągu ostatniego wieku dużo się zmienił – jesteśmy teraz średnio o 12 cm wyżsi niż mieszkańcy naszego kraju w 1914 r. Jeśli chodzi o Polaków, to przed stu laty ich wzrost liczył średnio ok. 164, a w 2014 już ok. 176 cm. Jeśli zaś chodzi o Polki w 1914 było to ok. 151 cm, teraz to ok. 163 cm.

Największe zmiany średniego wzrostu zanotowano jednak wśród mieszkanek Korei Południowej – to aż 20,2 cm różnicy, a także wśród Irańczyków: to średnio 16,5 cm.

W 1914 r. najwyższymi mężczyznami świata byli Szwedzi (172 cm). Przez sto lat zdążyli ich przerosnąć Holendrzy, którzy mierzą teraz średnio 183 cm. Zmiana między tymi dwoma rekordami jest bardzo duża – to aż 11 cm.

Z kolei przed stu laty najniżsi na świecie byli mieszkańcy Laosu (153 cm). Dziś najniżsi są mieszkańcy Timoru Wschodniego (160 cm).

Jeśli chodzi o kobiety, to sto lat temu najwyższym wzrostem szczyciły się Szwedki (160 cm), a teraz najwyższe są Łotyszki (170 cm). Innych najwyższych obywatelek świata nie trzeba szukać daleko – w pierwszej dziesiątce znalazły się nasze sąsiadki: Litwinki, Białorusinki, Ukrainki, Słowaczki, a także Czeszki.

Najniższe panie to Gwatemalki. Rekordzistkami były już sto lat temu. Wtedy mierzyły jednak średnio 140 cm. Rekord zachowały do dziś, mimo że są już średnio o 9 cm wyższe (149 cm).

Prof. Elio Riboli z Imperial College London na konferencji towarzyszącej konferencji ESOF komentował, że – jak wynika z różnych badań - wyższe osoby mają większą spodziewaną długość życia. Jest u nich też mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca. Z drugiej jednak strony osoby niższe mają mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego, a u niższych kobiet po menopauzie jest mniejsze ryzyko rozwinięcia się nowotworu piersi, a także jajnika.

Riboli przyznał, że są też wskaźniki, które wskazują, że wyżsi ludzie nieco lepiej sobie radzą, jeśli chodzi o edukację. „Są też badania, które wskazują, że wyżsi ludzie mogą mieć większe szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy” - dodał.

Jak przyznał, na wzrost człowieka mają wpływ zarówno czynniki środowiskowe, odżywianie oraz czynniki genetyczne.

Podkreślił, że z wysokim wzrostem ma związek prawidłowa dieta. Jak przyznał, jest sens w haśle „Pij mleko - będziesz wielki” - na wzrost człowieka ma wpływ konsumpcja białka, w tym również tego zawartego w mleku.

Z Manchesteru Ludwika Tomala (PAP)

lt/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024