Strona główna Aktualności
Świat

Muzyka sprzyja kooperacji

29.08.2016 Świat

Fot. Fotolia

Radosne piosenki kształtują ducha współpracy w grupie. Przy optymistycznych dźwiękach ludzie chętniej dbają o wspólne dobro – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Cornella (USA).

Amerykańscy badacze zaaranżowali dwa eksperymenty, których rezultaty opublikował magazyn "Journal of Organizational Behavior".

 

W pierwszym z nich podzielili uczestników na trzyosobowe grupy, a każdemu członkowi zespołu ofiarowali kilka żetonów, którymi mógł rozporządzać według własnych potrzeb. Osoby badane w każdej rundzie specjalnie przygotowanej gry dostawały możliwość przekazania części żetonów na rzecz grupy lub zatrzymania ich dla siebie.

 

Zastosowana strategia pokazywała, czy uczestnicy wolą zadbać o siebie, czy kierują się raczej dobrem zespołu.

 

Podczas podejmowania decyzji badani słuchali różnych piosenek – albo radosnych, jak temat przewodni serialu "Happy Days", "Brown Eyed Girl" Vana Morrisona, czy też "Yellow Submarine" Beatlesów, albo mniej przyjemnych, skomponowanych przez mało znane grupy heavymetalowe.

 

Okazało się, że osoby, które słuchały radosnych melodii, były dużo bardziej skłonne do działania na rzecz grupy. Optymistyczna muzyka wzmagała u nich chęć kooperacji.

 

Drugi eksperyment wyglądał bardzo podobnie, tyle że uczestnicy albo słuchali radosnych utworów, albo pracowali bez muzyki w tle.

 

Wyniki były identyczne. Osoby badane pod wpływem wesołych piosenek zaczynały bardziej doceniać pracę w grupie.

 

"Oprócz kwestii naukowych najlepsze w naszym badaniu jest to, że wykazaliśmy, iż radosna muzyka potrafi uczynić miejsce pracy sferą pełną wsparcia i kooperacji" – komentuje jeden z badaczy Brian Wansink.

 

"Wielu pracodawców wydaje spore sumy pieniędzy na warsztaty mające zwiększać umiejętności kooperacji wśród pracowników. Nasze badanie pokazuje, że to muzyka może być sposobem – na razie niedocenianym – na zachęcenie pracowników do współpracy" – dodaje inny badacz Kevin M. Kniffin.

 

Szczegóły badania można znaleźć na stronie: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/job.2128/full (PAP)

 

ooo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi