Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
06.09.2016 aktualizacja 06.09.2016

Trwa nabór uczniów chętnych na obóz astronomiczny we Włoszech

Polscy uczniowie mogą się ubiegać o udział w obozie astronomicznym we Włoszech - ESO Astronomy Camp 2016. Można wygrać stypendia pokrywające koszt uczestnictwa – poinformowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne, które prowadzi polski konkurs.

Od kilku lat Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), czołowa europejska instytucja zajmująca się badaniami kosmosu, organizuje obozy astronomiczne dla młodzieży. Tegoroczna edycja odbędzie się we Włoszech w alpejskim Obserwatorium Astronomicznym Autonomicznego Regionu Aosta Valley w Saint Barthélemy w okresie od 26 grudnia 2016 r. do 1 stycznia 2017 r. W obozie wezmą udział uczniowie z różnych krajów, w tym z Polski.

Zajęcia na obozie prowadzone są w języku angielskim, a więc kandydaci powinni porozumiewać się w tym języku przynajmniej w stopniu podstawowym. Astronomiczną tematykę przedstawią naukowcy z różnych krajów, uczestnicy do dyspozycji będą mieć sprzęt do obserwacji nieba, a oprócz zajęć o kosmosie będą także zabawy integracyjne, wycieczki i inne atrakcje.

Obóz przeznaczony jest dla uczniów w wieku od 16 do 18 lat, a dokładniej dla roczników 1998, 1999 i 2000. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu krótkiego filmu wideo na temat „I would most like to discover/invent ...... because........”. Film nie może mieć więcej niż 3 minuty, musi być w języku angielskim i powinien w nim wystąpić kandydat do wyjazdu na obóz. Do nakręcenia filmiku nie potrzeba specjalnego sprzętu, wystarczy smartfon. Film należy przesłać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie obozu (http://www.sterrenlab.com/camps/eso-astronomy-camp-2016/).

Zgłoszenia od chętnych przyjmowane są do 4 października 2016 r. Później w poszczególnych krajach jury ocenia otrzymane zgłoszenia i wyłania czołową grupę, której proponowane są miejsca na obozie. Mogą to być miejsca stypendialne (stypendium pokrywa koszt udziału i biletów lotniczych) lub niestypendialne. W ubiegłych latach większość uczestników z Polski uzyskała stypendia pokrywające całość lub część kosztów.

„W tym roku mamy zagwarantowane przynajmniej jedno stypendium dla polskiego ucznia, a być może będzie ich kilka – jest złożony wniosek grantowy do unijnego projektu Erasmus+ i jeszcze czekamy na ogłoszenie wyników. Oprócz tego Polacy są brani pod uwagę w konkursie na dodatkowe stypendium od ESO, bowiem nasz kraj należy do tej organizacji. Podobnie jak w latach ubiegłych, jeśli stypendiów będzie mniej niż przyznanych Polsce miejsc, będziemy starali się pomóc w znalezieniu dofinansowania wyjazdu od instytucji z okolicy zamieszkania laureata: od szkoły czy instytucji samorządowych” - wyjaśnia Krzysztof Czart z Sieci Popularyzacji Nauki Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

W polskim konkursie biorą udział uczniowie uczęszczający do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Polsce. Natomiast Polacy mieszkający i uczący się poza granicami naszego kraju mogą się ubiegać o miejsce w ramach puli dla danego kraju, w którym mieszkają.

Więcej informacji o obozie i polskim konkursie można znaleźć na stronie internetowej https://www.pta.edu.pl/eso-camp

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024