Strona główna Aktualności

Ekspert: nawet dzieci mogą pokochać fizykę

17.09.2016 Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Nawet dzieci mogą pokochać fizykę – przekonywał w rozmowie z PAP dr hab. Grzegorz Musiał z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zdaniem kluczowa jest w tym jednak rola nauczycieli, którzy „nie zniechęcą uczniów do poznawania świata”.

Prof. UAM dr hab. Grzegorz Musiał z Wydziału Fizyki oraz przewodniczący Krajowego Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie powiedział PAP, że jednym z największych problemów współczesnego świata nauki jest nieustannie zmniejszające się zainteresowanie kształceniem w zakresie nauk przyrodniczych.

 

„Ten brak zainteresowania naukami ścisłymi to nie tylko niestety problem Polski, ale i zjawisko obecne w całej Unii Europejskiej. Z punktu widzenia społeczeństwa jest to bardzo niedobry prognostyk” – ocenił.

 

„Współczesne społeczeństwo bazuje na wiedzy, czyli potrzebuje kadr, które będą stanowiły o rozwoju, a rozwój to przede wszystkim nowe technologie, know-how wymagające modelowego myślenia. Jednak bez zainteresowania młodzieży tymi kwestiami, czy zgłębienia przynajmniej na poziomie szkoły średniej nauk przyrodniczych, to wszystko będzie coraz trudniejsze” – dodał.

 

Jak podkreślił, niezbędne jest nie tylko popularyzowanie w społeczeństwie nauk ścisłych, m.in. poprzez różnego rodzaju festiwale naukowe, ale także poprzez większe zaangażowanie nauczycieli w naukę danych przedmiotów w szkołach.

 

„Nawet dzieci mogą pokochać fizykę, jeśli tylko nauczyciele nie zniechęcą uczniów do doznawania świata. Dzieci mają tę naturalną potrzebę, tę ciekawość wszystkiego, co je otacza i nie można tego zaprzepaścić” – powiedział. Dodał, że trzeba znaleźć sposób na optymalne wykorzystanie tej ciekawości.

 

"Podczas takich festiwali, jak Nauki Przyrodnicze na Scenie, chcemy przyciągać młodych ludzi, pokazywać im, jak atrakcyjne są nauki przyrodnicze, a mówiąc kolokwialnie i bardzo prosto – jaka to jest przyjemność rozumieć zjawiska, umieć przewidzieć, co będzie dalej i w ten sposób bawić się kosztem niewiedzy innych - dla młodych ludzi jest to bardzo atrakcyjne i daje im dużo frajdy” – powiedział.

 

Zdaniem naukowca niezwykle istotne wyzwanie stoi w tym kontekście przed nauczycielami. „W dużej mierze, i nie ma tu czego ukrywać, dzieci postrzegają przedmiot przez pryzmat nauczyciela. Część z nich oczywiście będzie się interesować nadal, mimo takiego +zniechęcania+. Ważne jest jednak, aby uderzyć też w tę najważniejszą rzecz, czyli podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli i mobilizowanie ich do lepszego, atrakcyjniejszego przedstawiania treści” – zaznaczył Musiał.

 

Przyznał, że fizyka nie jest prostą nauką i samo budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy było prostsze, kiedy mieliśmy do czynienia tylko z mechaniką klasyczną. "Kiedy się jednak okazało, że przyroda nie jest tak prosta, jak nam się wydawało, i kiedy pojawiła się mechanika kwantowa było już nieco trudniej. Ale to nie znaczy, że nauk ścisłych nie można pokazywać w jasny sposób” – dodał.

 

Jak mówił prof. Musiał, naukowcy w Europie wskazują, że zainteresowanie naukami ścisłymi można i należy pobudzać już u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

 

„Należy oczywiście zaczynać od prostych eksperymentów, doświadczeń, tam gdzie jest ta przyroda, tłumaczyć ją. Ale to wszystko robić raczej przez zabawę – już wtedy możemy tych młodych ludzi fascynować, co owocuje potem większym zainteresowaniem w kolejnych latach” – mówił.

 

W piątek w Poznaniu rozpoczął się dwudniowy Ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie; bierze w nim udział ponad 300 osób. Festiwal jest częścią międzynarodowego projektu Science on Stage Europe Festival, który tworzy konsorcjum 29 krajów.

 

Wykłady i pokazy są realizowane przez uczniów i nauczycieli liceów, gimnazjów i zespołów szkół, a także – w tym roku po raz pierwszy – przez przedszkolaków. Uczestnicy festiwalu współzawodniczą, a festiwalowe jury ocenia ich dokonania i przyznaje nagrody w trzech kategoriach: eksperymenty, przedstawienia teatralne i opracowania multimedialne. Festiwal wyłoni kandydatów do polskiej delegacji na festiwal europejski w Debreczynie (Węgry) w 2017 roku.

 

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis PAP - Nauka w Polsce. (PAP)

 

ajw/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi