Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Warmińsko-mazurskie/Zabezpieczono ściany piramidy w Rapie

26.09.2016 Archeologia, Historia i kultura

Stan budowli jest tragiczny pod względem konstrukcyjnym - wynika z oględzin. Fot. T. Łaskowski

W piątek zakończono odgruzowywanie posadzki i zabezpieczanie ścian piramidy w Rapie. "Stan budowli jest tragiczny pod względem konstrukcyjnym" - powiedział PAP Tomasz Łaskowski z Nadleśnictwa Czerwony Dwór, na którego terenie znajduje się konstrukcja.

Piramida w Rapie (woj. warmińsko-mazurskie) jest niewielką kaplicą grobową wzniesioną na planie kwadratu. Jej zwieńczenie wykonano w formie piramidy. Konstrukcję zbudowano pod koniec XVIII wieku dla przedstawicieli wschodniopruskiej szlachty - rodziny von Fahrenheid.

 

"W tej chwili nie można już mówić o konserwacji tego zabytku, tylko o jego ratowaniu" - powiedział w rozmowie z PAP sekretarz Nadleśnictwa Czerwony Dwór, Tomasz Łaskowski. Dodał, że działania, które wykonano w ciągu ostatnich dwóch dni miały na celu zabezpieczenie unikatowego zabytku na bardzo krótki okres. Oprócz odczyszczenia posadzki kaplicy z gruzu, podstemplowano również od wnętrza zachodnią i wschodnią część sklepienia i ścian wewnętrznych, które grożą zawaleniem. Działania te nadzorował architekt Stanisław Politalski.

 

Łaskowski podkreślił, że nadleśnictwo "bardzo pilnie" poszukuje źródeł zewnętrznych na sfinansowanie działań zmierzających do ocalenia budowli.

 

"Połowiczne działania nie przyniosą żadnych efektów; kompleksowe - tak. Inaczej nie da się tego obiektu uratować" - zaznaczył.

 

Przedstawiciele nadleśnictwa wykonali prace pod nadzorem specjalistów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy po raz pierwszy weszli do środka piramidy rok temu. Wtedy naukowcy przeprowadzili analizy antropologiczne szczątków ludzkich, dokumentację termowizyjną i trójwymiarową. Na tej podstawie wojewódzki konserwator zabytków w Olsztynie nakazał szereg działań zabezpieczających, w które wpisały się m.in. czynności wykonane w ciągu ostatnich dwóch dni.

 

"Z gruzu zalegającego na posadzce wybraliśmy fragmenty cegieł, które posłużą do rekonstrukcji ścian piramidy" - opowiada Janusz Janowski z Instytutu Archeologii UW. Archeolog podkreśla, że stan budowli szybko się pogarsza - od maja osunął się kolejny fragment sklepienia. Spadające cegły uszkodziły trumny znajdujące się w kaplicy.

 

"W czasie porządkowania wnętrza budowli z gruzu znaleźliśmy również szczątki ludzie i zwierzęce. Zostaną przekazane do analiz antropologicznych" - dodaje Marta Bura z Instytutu Archeologii UW.

 

Całość prac związanych z zabezpieczeniem piramidy szacowana jest na ok. 1 mln zł. Na kwotę składa się projekt konstrukcyjny, architektoniczny, program konserwatorski i wykonanie prac konserwatorskich. Budowla od dekad ulega stopniowej degradacji. Jej wnętrze zbezczeszczono w latach 70. XX wieku, kiedy zmarłym oderwano głowy.

 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

 

szz/ agt/

Z gruzu eksperci wybrali cegły, który zostaną ponownie użyte w czasie konserwacji piramidy. Fot. T. Łaskowski

W czasie ostatnich prac zabezpieczono również strop konstrukcji w Rapie. Fot. J. Janowski

Odgruzowywanie wnętrza piramidy. Fot. J. Janowski

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi