Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
30.09.2016 aktualizacja 30.09.2016

FOMO dopadło co trzeciego Brytyjczyka

Co trzeci dorosły Brytyjczyk sięga po smartfon w środku nocy, sprawdza wiadomości albo doniesienia na stronach społecznościowych – informuje „BBC News” powołując się na badania Deloitte. To typowy objaw FOMO - lęku przed przeoczeniem czegoś.

Z sondażu wynika, że najbardziej od smartfonu uzależnieni są ludzie młodzi w wieku od 18. do 24. roku życia. Aż połowa z nich musi w środku nocy zajrzeć do aparatu. Co dziesiąty ankietowany przyznaje, że zawsze lub prawie zawsze to robi podczas posiłku lub w restauracji.

Przymus ciągłego zaglądania do telefonu może być objawem FOMO (fear of missing out), czyli lęku przed przeoczeniem czegoś. Występuje on u osób, które stale zerkają na smartfon w ciągu dnia, a nierzadko robią to również w nocy. Z sondażu wynika, że co dziesiąty Brytyjczyk sięga po telefon zaraz po przebudzeniu się, a co trzeci najpóźniej w ciągu 5 minut.

FOMO jest częstym powodem konfliktów wśród partnerów oraz w rodzinie. Badania Deloitte ujawniły, że co trzeci Brytyjczyk zwraca uwagę swojemu partnerowi, że zbyt często zagląda do smartfonu. Jest to szczególnie częsty powód sprzeczki między osobami w wieku 25-34 lat. Co trzeci badany przyznaje, że korzysta z telefonu podczas spotkania z przyjaciółmi lub oglądania telewizji.

Paul Lee z Deloitte powiedział „Today”, że nadużywanie smartfonów jest raczej przejściowe, gdyż są one wykorzystywane dopiero od niecałej dekady. Zwykle każdy nowy sprzęt na początku po wprowadzeniu stosowany jest nadmiernie.

Lee, który kieruje w firmie działem technologii, mediów i telekomunikacji, twierdzi, że zapotrzebowanie na telefony komórkowe ulega maksymalnemu nasyceniu. W Wielkiej Brytanii korzysta z nich cztery piąte dorosłych osób. (PAP)

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024