Strona główna Aktualności
Uczelnie

UŚ stawia na rozwój badań i swobodę komponowania programu studiów

30.09.2016 Uczelnie, Inauguracja roku akademickiego 2016/2017

Fot. Fotolia

Większa swoboda indywidualnego komponowania programu studiów na różnych wydziałach, a w przyszłości także na różnych uczelniach; rozwój badań naukowych i komercjalizacja ich wyników - to główne cele Uniwersytetu Śląskiego na najbliższe miesiące i lata.

O planach uczelni oraz wynikach rekrutacji na rok akademicki 2016/17 – 49. dla UŚ - przedstawiciele władz uczelni opowiedzieli podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach.

 

Władzom uczelni zależy, by śląski uniwersytet wkrótce przebił się do pierwszej dziesiątki najlepszych uczelni w Polsce. W ostatnim rankingu magazynu „Perspektywy” zajął 13. miejsce.

 

„Nie tylko musimy, ale i chcemy, by nasza oferta kształcenia była jak najbardziej atrakcyjna, żeby badania naukowe były na coraz lepszym poziomie i żeby infrastruktura badawczo-dydaktyczna była nie tylko coraz bardziej atrakcyjna dla studentów, ale żeby była coraz bardziej konkurencyjna i wspierała nasze badania naukowe” - powiedział rektor UŚ prof. Andrzej Kowalczyk.

 

Ocenił, że studiowanie powinno stawać się coraz bardziej interdyscyplinarne i zindywidualizowane – studenci powinni mieć coraz większą swobodę wyboru programu studiów i konkretnych przedmiotów, nie tylko w ramach jednego wydziału. W nieodległej przyszłości powinni także móc łączyć ofertę różnych śląskich uczelni na jednym kierunku.

 

„Łatwo mogę sobie wyobrazić studiowanie na kierunku ochrona środowiska w połączeniu z elementami prawa na wydziale prawa i ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym albo ochronę środowiska z elementami medycyny” - wskazał rektor.

 

Podobnie jak w przypadku wielu innych uczelni, problemem UŚ jest spadająca liczba kandydatów na studia niestacjonarne, co oznacza mniej zajęć dydaktycznych. Aby lepiej wykorzystać kadrę, władze uczelni chcą zmotywować pracowników do większego zaangażowania w projekty badawcze.

 

„Tym bardziej, że mamy plan – w sferze marzeń, ale nieodległych – by jednak dołączyć do pierwszej dziesiątki najlepszych uczelni w Polsce, jesteśmy blisko. Co to oznacza? Chcielibyśmy być uczelnią badawczą, w związku z tym chcemy prowadzić więcej projektów i poprawić współpracę z otoczeniem” - wskazał prof. Kowalczyk.

 

Aby zintensyfikować współpracę z przemysłem, UŚ od kilku lat rozbudowuje strukturę. Od dwóch lat działa spółka celowa uczelni o nazwie Spin-Us, która zajmuje się komercjalizacją wyników badań. Władze uczelni chcą też stworzyć platformę współpracy naukowców z otoczeniem biznesowym i samorządami.

 

Prorektor UŚ ds. kształcenia i studentów prof. Ryszard Koziołek wskazał, że choć ze względu na niż demograficzny liczba kandydatów na studia spada w Polsce od kilku lat, to jednak śląska uczelnia nie odczuła tego tak bardzo. Przypomniał, że UŚ ma w pobliżu dwóch konkurentów - Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski. „W tej szlachetnej rywalizacji radzimy sobie bardzo dobrze” - ocenił.

 

Przypomniał, że ponad 400 szkół wyższych w Polsce oznacza ogromne rozproszenie kandydatów na studia i dla samych maturzystów jest nieraz źródłem wielu rozterek. Wyraził przekonanie, że w rywalizacji o kandydatów będą jednak wygrywały uniwersytety, które są gwarancją stabilności i ciągłości.

 

Na zbliżający się rok akademicki UŚ przygotował 14 644 miejsca - 9671 na studiach stacjonarnych i 4993 na zaocznych. W ofercie znalazło się 77 kierunków studiów i 240 różnego rodzaju specjalności. W tym roku uczelnia przygotowała sześć nowych kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia - m.in. biologię żywności i żywienia, arteterapię oraz doradztwo i infobrokerstwo historyczne.

 

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce ubiegało się o studiowanie na kierunkach: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia (15,5 kandydatów na jedno miejsce), reżyseria (9,5) oraz projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej (8,7).

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kon/ mrt/

Tagi:
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi