Strona główna Aktualności

"Matematyczna bombonierka" najlepszą polską książką popularnonaukową

03.10.2016 Książka

Dr Krzysztof Ciesielski i dr Zdzisław Pogoda z Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali laureatami nagrody "Złota Róża" Festiwalu Nauki 2016. Nagroda przyznawana jest co roku najlepszej napisanej po polsku książce popularnonaukowej.

Złota Róża - Nagroda Festiwalu Nauki przyznawana jest co roku autorom książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką. Organizatorami konkursu o nagrodę Złotej Róży są redakcja miesięcznika „Nowe Książki” i Festiwal Nauki w Warszawie. Do danej edycji nagrody zgłaszać można było pierwsze wydania książek opublikowanych między 1 lipca roku minionego i 30 czerwca roku bieżącego. Nagrody przyznano podczas wykładu kończącego XX Festiwal Nauki w Warszawie.

 

W tym roku laureatami nagrody zostali naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr Krzysztof Ciesielski i dr Zdzisław Pogoda. W swojej książce "Matematyczna bombonierka - wielka księga zagadek" zawarli wiele ciekawostek związanych z matematyką.

 

Książka podzielona jest na siedem części. Trzy pierwsze rozdziały: Liczby, Figury oraz Rozmaitości - jak streszczają we wstępie autorzy - są związane ze standardową matematyką. W kolejnym rozdziale przedstawiono historie ludzi, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój Królowej Nauk. Część książki dotyczy też niestandardowych zadań matematycznych i łamigłówek. Jest wreszcie rozdział z dowcipami i anegdotami.

 

W książce można znaleźć odpowiedzi na wiele interesujących pytań, np. dlaczego nie dzielimy przez zero, jak zapamiętać kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby pi czy do czego służy sito Eratostenesa.

 

Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda pracują w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obok pracy naukowej od dawna zajmują się szeroko pojętą popularyzacją matematyki. Od ponad 25 lat regularnie wygłaszają liczne wykłady, przede wszystkim dla młodzieży szkolnej i nauczycieli, biorą udział w organizacji i zasiadają w jury rozmaitych konkursów matematycznych, przede wszystkim zaś piszą o matematyce. W dorobku mają kilkaset artykułów publikowanych nie tylko w miesięcznikach branżowych. Są autorami kilku książek.

 

Za osiągnięcia w popularyzacji matematyki otrzymali Wielką Nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. S. Dicksteina (1995) i Nagrodę Rektora UJ im. Hugona Kołłątaja (2006). Książki "Bezmiar matematycznej wyobraźni" i "Diamenty matematyki" zostały uznane przez Polską Fundację Upowszechniania Nauki za najlepsze książki popularnonaukowe polskiego autora opublikowane w latach 1995-1998 z dowolnej dziedziny wiedzy i wyróżnione Nagrodą im. H. Steinhausa.

 

PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych XX Festiwalu Nauki w Warszawie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi