Strona główna Aktualności

"Matematyczna bombonierka" najlepszą polską książką popularnonaukową

03.10.2016 Książka

Dr Krzysztof Ciesielski i dr Zdzisław Pogoda z Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali laureatami nagrody "Złota Róża" Festiwalu Nauki 2016. Nagroda przyznawana jest co roku najlepszej napisanej po polsku książce popularnonaukowej.

Złota Róża - Nagroda Festiwalu Nauki przyznawana jest co roku autorom książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką. Organizatorami konkursu o nagrodę Złotej Róży są redakcja miesięcznika „Nowe Książki” i Festiwal Nauki w Warszawie. Do danej edycji nagrody zgłaszać można było pierwsze wydania książek opublikowanych między 1 lipca roku minionego i 30 czerwca roku bieżącego. Nagrody przyznano podczas wykładu kończącego XX Festiwal Nauki w Warszawie.

 

W tym roku laureatami nagrody zostali naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr Krzysztof Ciesielski i dr Zdzisław Pogoda. W swojej książce "Matematyczna bombonierka - wielka księga zagadek" zawarli wiele ciekawostek związanych z matematyką.

 

Książka podzielona jest na siedem części. Trzy pierwsze rozdziały: Liczby, Figury oraz Rozmaitości - jak streszczają we wstępie autorzy - są związane ze standardową matematyką. W kolejnym rozdziale przedstawiono historie ludzi, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój Królowej Nauk. Część książki dotyczy też niestandardowych zadań matematycznych i łamigłówek. Jest wreszcie rozdział z dowcipami i anegdotami.

 

W książce można znaleźć odpowiedzi na wiele interesujących pytań, np. dlaczego nie dzielimy przez zero, jak zapamiętać kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby pi czy do czego służy sito Eratostenesa.

 

Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda pracują w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obok pracy naukowej od dawna zajmują się szeroko pojętą popularyzacją matematyki. Od ponad 25 lat regularnie wygłaszają liczne wykłady, przede wszystkim dla młodzieży szkolnej i nauczycieli, biorą udział w organizacji i zasiadają w jury rozmaitych konkursów matematycznych, przede wszystkim zaś piszą o matematyce. W dorobku mają kilkaset artykułów publikowanych nie tylko w miesięcznikach branżowych. Są autorami kilku książek.

 

Za osiągnięcia w popularyzacji matematyki otrzymali Wielką Nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. S. Dicksteina (1995) i Nagrodę Rektora UJ im. Hugona Kołłątaja (2006). Książki "Bezmiar matematycznej wyobraźni" i "Diamenty matematyki" zostały uznane przez Polską Fundację Upowszechniania Nauki za najlepsze książki popularnonaukowe polskiego autora opublikowane w latach 1995-1998 z dowolnej dziedziny wiedzy i wyróżnione Nagrodą im. H. Steinhausa.

 

PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych XX Festiwalu Nauki w Warszawie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi