Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
04.10.2016 aktualizacja 04.10.2016

AGH stawia na wysoki poziom kształcenia i badań naukowych

Stałe podnoszenie poziomu kształcenia, doskonalenie jakości badań naukowych, a także rozbudowę bazy materialnej zapowiedział rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Tadeusz Słomka podczas inauguracji 98. roku akademickiego w tej uczelni.

Prof. Słomka, który w tym roku został wybrany rektorem na kolejną kadencję 2016-2020, zaznaczył, że wraz z rozpoczęciem jego pierwszej kadencji w 2012 r. rozpoczął się również kolejny etap w życiu AGH, który teraz będzie kontynuowany. „Dzisiaj AGH to jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce i w naszej części Europy o profilu coraz bardziej odpowiadającemu uniwersytetowi technicznemu” - ocenił.

„W najbliższych latach musimy konsekwentnie wzmacniać naszą pozycję zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Nie będzie to możliwe bez doskonałej współpracy – wydziałów, katedr, studentów, absolwentów, pracowników” - zapowiedział rektor uczelni.

Podsumowując poprzednią kadencję prof. Słomka przypomniał, że krakowska uczelnia w ciągu ostatnich czterech lat przyjęła łącznie ponad 50 tys. studentów spośród ponad 100 tys. kandydatów. Otwarto siedem nowych kierunków studiów oraz 28 specjalności. Uczelnia odnotowała 70-proc. wzrost liczby studentów zagranicznych. Wiedzę w Akademii będą w tym roku zdobywać młodzi ludzie z ponad 50 krajów z całego świata.

AGH zrealizowała 120 różnego rodzaju inwestycji, z czego największymi była budowa gmachu Centrum Energetyki czy dwóch obiektów Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet. „Możemy się również pochwalić stale rosnącym budżetem – w roku 2015 wyniósł ponad 1 mld zł, natomiast w sumie w ostatniej kadencji dysponowaliśmy przychodem łącznym wynoszącym ponad 3,5 mld zł” - poinformował rektor AGH.

Prof. Słomka zwrócił uwagę, że uczelnia zdobywa środki finansowe z programów unijnych i dzięki współpracy z polskim oraz międzynarodowym przemysłem, ale tak jak na całym świecie – sukcesy w jej działalności zależą od finansowania z budżetu państwa.

„Mimo zapewnień kolejnych ekip kierujących naszym państwem, poziom tego finansowania mierzony wysokością nakładów odniesioną do PKB jest jednym z najniższych w Europie i nie odpowiada potencjałowi gospodarczemu naszego kraju. Mimo to pozycja polskiego szkolnictwa wyższego i nauki jest wyższa od pozycji polskiej gospodarki w gospodarce światowej” - zaznaczył.

Rektor AGH zaapelował do polityków wszystkich partii politycznych, do władz rządowych o systematyczne zwiększanie nakładów tak, aby w dającej się przewidzieć przyszłości osiągnąć średnie wskaźniki dla krajów Unii Europejskiej. „Bez pozytywnych decyzji nie podniesiemy innowacyjności naszej gospodarki, nie zrealizujemy planu premiera Morawieckiego (...). Cieszy nas zapowiedź Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotycząca niewielkiego zwiększenia nakładów na naukę w przyszłym roku. Apelujemy o to, aby następne decyzje były zdecydowanie śmielsze” - mówił.

W tym roku akademickim w Akademii Górniczo-Hutniczej będzie studiować ponad 30 tys. słuchaczy pod opieką ponad 4,1 tys. pracowników, w tym ponad 2,2 tys. nauczycieli akademickich. Uczelnia posiada 16 wydziałów. Na najlepsze kierunki, jak np. inżynierię mechatroniczną ubiega się ponad sześciu chętnych na jedno miejsce.

Rektor przypomniał, że według wyników wewnętrznych badań losów zawodowych absolwentów w ostatnim roku prawie 90 proc. z nich w krótkim czasie po studiach znalazło stałe zatrudnienie bądź prowadzi własną działalność gospodarczą.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024