Strona główna Aktualności
Przyroda

Polski chemik o noblistach: odkrycia noblistów są już stosowane w praktyce

06.10.2016 Przyroda, Nagrody Nobla 2016

Fot. Fotolia

Tego typu układy są już stosowane w wyrafinowanych czujnikach, ale dokonanie noblistów będzie miało kolosalne znaczenie w przyszłości - ocenił w rozmowie z PAP chemik, prof. Janusz Lipkowski

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała za "zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych" trzem naukowcom: Jean-Pierre Sauvage'owi, J. Fraserowi Stoddartowi oraz Bernardowi L. Ferindze.

 

"Bardzo się ucieszyłem, uważam, że to bardzo zasłużona nagroda dla doskonałych ludzi. (...) Nobel stawia kropkę nad +i+ w kwestii, którą się zajmują, i w tym, co ustalili" - powiedział PAP prof. Janusz Lipkowski z Instytutu Chemii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Jak wyjaśniał badacz, przez długi czas cząsteczki uważano za "coś martwego", podczas gdy nobliści skonstruowali z nich maszyny. Jednak określenie "maszyny" w kontekście odkryć noblistów "jest zbyt skromne", gdyż możliwości ich zastosowania jest znacznie więcej - zastrzega profesor.

 

Zapytany o praktyczne zastosowanie odkryć noblistów naukowiec powiedział, że już dziś rozwiązania te stosowane są w wyrafinowanych czujnikach reagujących na zmianę otoczenia chemicznego. Jednak dopiero w przyszłości prace te będą miały "kolosalne znaczenie".

 

Dodał, że dokonania noblistów otworzyły chemię na zupełnie nowe kierunki.

 

Odnosząc się do samych noblistów prof. Lipkowski ocenił, że są to "ludzie całkowicie poświęceni swojej dziedzinie". Przypomniał, że Jean-Pierre Sauvage był wychowankiem Jeana-Marie Lehna - również noblisty w dziedzinie chemii (z 1987 r).

 

Natomiast J. Frasera Stoddarta prof. Lipkowski poznał już w 1980 r., gdy współorganizował konferencję o tematyce chemicznej w Polsce. "Wśród zaproszonych gości był m.in. Stoddart, już wówczas - sława" - wspomina naukowiec. W jego ocenie ten noblista "całkowicie żyje tym, co robi, od wielu lat".

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi