Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
07.10.2016 aktualizacja 07.10.2016

Three Minute Thesis czeka na zgłoszenia łódzkich doktorantów

Trzy minuty i jeden slajd, aby opowiedzieć o swoich pracach naukowych to wyzwanie, które czeka na uczestników konkursu Three Minute Thesis. Udział w zmaganiach mogą wziąć doktoranci łódzkich uczelni, którzy czas na przesłanie zgłoszeń mają do 23 października.

Three Minute Thesis to międzynarodowy konkurs, w którym młodzi naukowcy z całego świata opowiadają o swoich odkryciach i wynalazkach zmieniających nasze codzienne życie. Formułę konkursu opracowano na University of Queensland i szybko zaadaptowały ją inne uczelnie na całym świecie. W Polsce organizuje go stowarzyszenie Boost Biotech Polska.

Startujący w konkursie doktoranci mają tylko trzy minuty i jeden slajd, aby opowiedzieć o swoich, często bardzo skomplikowanych, pracach naukowych oraz ich znaczeniu dla społeczeństwa. Swoje idee oraz odkrycia naukowe muszą przedstawić w sposób zwięzły i zrozumiały dla szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców.

W III edycji konkursu Three Minute Thesis w Polsce mogą wziąć udział doktoranci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 23 października poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie: www.threeeminutethesis.pl

Między 21 a 23 listopada odbędą się eliminacje, podczas których wszyscy uczestnicy z poszczególnych uczelni wygłoszą prezentacje. Do kolejnego etapu jury oraz zgromadzona publiczność wybierze po trzech doktorantów z każdej uczelni. Finał konkursu, w którym swoje prace naukowe zaprezentują najlepsi mówcy, odbędzie się 26 listopada. Spośród nich jury wybierze dwie najlepsze prezentacje.

Stowarzyszenie Boost Biotech Polska pierwszą polską edycję 3MT zorganizowało w 2014 r. Konkurs zgromadził wówczas 35 doktorantów z trzech uczelni: Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego. W kolejnej edycji, w 2015 roku, brało udział 25 doktorantów z tych samych uczelni.

W I edycji nagrodę główną zdobyła Agnieszka Pabiańska (UŁ) za wystąpienie „Czy prawo chroni podatników?”, a w II edycji Estera Flieger (UŁ) za prezentację „Jak pisać o złej historii? Próby interpretacji Holocaustu w powojennej historiografii polskiej”. Publiczność również wybierała swoich faworytów – w I edycji została nią Anna Agnieszka Klimczak (UMed), która przybliżyła słuchaczom temat „Podróż do Azji z rakiem: etiopatogeneza nowotworu przełyku”, a w II edycji Estera Flieger (UŁ).

Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: www.threeminutethesis.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024