Nauka dla Społeczeństwa

01.05.2024
PL EN
21.10.2016 aktualizacja 21.10.2016

Współpraca UW z uniwersytetem w Chengdu w Chinach

Nauka języka polskiego studentów w Chinach oraz poznawanie przez nich polskiej kultury i studiowanie wybranych przedmiotów na Uniwersytecie Warszawskim zakłada współpraca warszawskiej uczelni z uniwersytetem w Chengdu (Chiny).

Jak poinformował w czwartek PAP prorektor ds. naukowych UW dr hab. Maciej Duszczyk Uniwersytet Warszawski w kilku państwach, poza Europą, rozwija sieć Międzynarodowych Centrów Badań nad Polską i Europą Środkowo-Wschodnią. Takie centra powstały już m.in. w Chinach, Korei Płd. oraz dwa w Indiach. W planach jest także rozwinięcie takiego centrum w Meksyku.

Najbardziej zaawansowana współpraca jest z Chinami, gdzie testowane są – jak poinformował prorektor – konkretne rozwiązania, nie tylko wymiana naukowców, studentów, która działa również z pozostałymi centrami, ale też opracowanie planu dalszych działań, strategicznego partnerstwa.

Jak dodał, jednym z efektów współpracy z uniwersytetem w Chengdu w Chinach będzie wysłanie od przyszłego roku akademickiego lektorów języka polskiego do Chin, którzy przez dwa lata będą uczyć tamtejszych studentów języka polskiego.

Po dwóch latach studenci ci przyjadą do Polski, gdzie przez kolejne dwa lata będą na UW kontynuować naukę polskiego języka, poznawać polską kulturę, a także podróżować po naszym kraju.

Chodzi o to, aby studenci ci poznali polski język, by później, w kolejnym etapie, jaki zakłada współpraca obu uczelni, móc studiować na UW przez kolejny rok wybrany przedmiot.

„Jeżeli stwierdzą, że interesuje ich ekonomia, zarządzanie, fizyka, czy kulturoznawstwo to będą mogli wybrany przedmiot zgłębiać na naszej uczelni. To będzie ich wybór, ale będą to studiować w języku polskim” – mówił Duszczyk.

Pierwsi lektorzy wyjadą do Chin we wrześniu przyszłego roku, aby rozpocząć zajęcia z chińskimi studentami w roku akademickim 2017/2018. W 2019 roku Chińczycy z kolei przyjadą do Polski, aby na UW kontynuować naukę.

„Cały tok (studiów) zakończy się w 2021 roku, po pięciu latach pełnych studiów. Studenci otrzymają po dwa dyplomy – polski i chiński” - dodał Duszczyk.

W celu opracowania szczegółów współpracy zostały powołane dwie grupy robocze (polska i chińska), które zajmą się m.in. ułożeniem programu wymiany, który będzie spełniał zarówno wymogi polskie, jak i chińskie.

Prorektor zapowiedział, że jeżeli ten model współpracy się uda, to UW zakłada rozszerzenie go także w Indiach i Korei Płd., oraz w Meksyku.

Duszczyk przypomniał, że Centrum w Chinach otworzył podczas niedawnej wizyty w tym kraju wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Spotkał się on w Pekinie m.in. z wicepremier Chin Liu Yandong, ministrem edukacji Chen Baoshengiem i ministrem nauki Wan Gangiem. Odwiedził też szereg uczelni wyższych, w Pekinie oraz w stolicy prowincji Syczuan - Chengdu.

Jak mówił minister po powrocie - Chiny są zainteresowane współpracą z polskim naukowcami m.in. w dziedzinie energetyki, badań nad technologiami, studiów rolniczych i ochrony środowiska.

„Po stronie chińskiej jest bardzo duże zainteresowanie intensyfikacją współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego. Nie chodzi wyłącznie o wymianę studentów. Oczywiście bardzo liczę na to, że skutkiem zawarcia porozumienia o uznawalności dyplomów, skutkiem mojej wizyty, skutkiem także mojego spotkania z grupą rektorów czołowych chińskich uczelni będzie pojawienie się na polskich uczelniach dużo liczniejszej grupy studentów z Chin, niż do tej pory” – powiedział wówczas Gowin.

PAP - Nauka w Polsce

api/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024