Strona główna Aktualności
Uczelnie

Wybrano nowe władze Parlamentu Studentów RP

08.11.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

Tomasz Tokarski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II zostanie od 1 stycznia 2017 r. przewodniczącym Parlamentu Studentów RP. Wybory odbyły się w miniony weekend podczas Zjazdu PS RP w Warszawie.

Nowy przewodniczący weźmie odpowiedzialność za działanie organizacji reprezentującej blisko półtora miliona studentów w naszym kraju. O przebiegu wyborów poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe PS RP.

 

Tomasz Tokarski, który zostanie nowym przewodniczącym Parlamentu Studentów RP, studiuje bezpieczeństwo narodowe na KUL, a także podejmuje studia doktoranckie z prawa na tej samej uczelni. Od 2013 roku pełni funkcję przewodniczącego Uczelnianego Samorządu Studentów KUL. Działał w Fundacji Studenckie Forum Business Centre Club, gdzie był m.in. rzecznikiem prasowym i przewodniczącym Regionu Lublin. Jest również przewodniczącym Forum Uniwersytetów Polskich.

 

"Program >>Samorządność, z której chcemy być dumni<< stanowi kompleksowy plan rozwiązań, które należy wdrożyć w najbliższej kadencji. Podstawą sprawnego funkcjonowania każdej organizacji jest określenie celów i kierunków działań. Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej potrzebuje klarownej wizji rozwoju, która pozytywnie wpłynie na jego umiejscowienie i rolę w sektorze szkolnictwa wyższego" - powiedział Tomasz Tokarski.

 

Jedynym kontrkandydatem Tokarskiego był Dawid Knara z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członek władz wykonawczych Parlamentu w obecnej kadencji, odpowiadający za dydaktykę i jakość kształcenia. Tokarski uzyskał 191 głosów, a Knara 82 głosy.

 

Zjazd Parlamentu Studentów RP jest organem uchwałodawczym, w skład którego wchodzą delegaci powołani przez właściwy organ samorządu studenckiego uczelni wyższej w Polsce. W tym roku udział w nim wzięło 154 delegatów, którzy dysponowali 301 głosami. Procedura wyborcza uwzględnia bowiem różną siłę głosu delegata w zależności od liczby studentów uczelni, którą reprezentuje.

 

Podczas zjazdu wybrano skład osobowy innych organów Parlamentu, takich jak: Rada Wykonawcza - odpowiedzialna za bieżącą politykę PSRP, Rada Studentów - pełniąca funkcje opiniotwórcze i uchwałodawcze, Komisja Rewizyjna – stanowiąca kontrolę działań władz statutowych. Ich przedstawicielami zostali studenci uczelni: technicznych, rolniczych, artystycznych, mundurowych, niepublicznych, a także szkół zawodowych i uniwersytetów.

 

Parlament Studentów RP jest niezależną organizacją, będącą oficjalnym, ustawowym głosem środowiska studenckiego. Jest podmiotem zrzeszającym samorządy ze wszystkich uczelni w kraju. Reprezentuje on studentów wobec władzy państwowej na najwyższym szczeblu oraz na arenie międzynarodowej, jednocześnie odgrywając znaczącą rolę we współdecydowaniu o pozycji środowiska studenckiego i polityce państwa wobec młodzieży.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Na zdjęciu Tomasz Tokarski. Fot. materiały prasowe

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->