Strona główna Aktualności
Uczelnie

Wybrano nowe władze Parlamentu Studentów RP

08.11.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

Tomasz Tokarski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II zostanie od 1 stycznia 2017 r. przewodniczącym Parlamentu Studentów RP. Wybory odbyły się w miniony weekend podczas Zjazdu PS RP w Warszawie.

Nowy przewodniczący weźmie odpowiedzialność za działanie organizacji reprezentującej blisko półtora miliona studentów w naszym kraju. O przebiegu wyborów poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe PS RP.

 

Tomasz Tokarski, który zostanie nowym przewodniczącym Parlamentu Studentów RP, studiuje bezpieczeństwo narodowe na KUL, a także podejmuje studia doktoranckie z prawa na tej samej uczelni. Od 2013 roku pełni funkcję przewodniczącego Uczelnianego Samorządu Studentów KUL. Działał w Fundacji Studenckie Forum Business Centre Club, gdzie był m.in. rzecznikiem prasowym i przewodniczącym Regionu Lublin. Jest również przewodniczącym Forum Uniwersytetów Polskich.

 

"Program >>Samorządność, z której chcemy być dumni<< stanowi kompleksowy plan rozwiązań, które należy wdrożyć w najbliższej kadencji. Podstawą sprawnego funkcjonowania każdej organizacji jest określenie celów i kierunków działań. Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej potrzebuje klarownej wizji rozwoju, która pozytywnie wpłynie na jego umiejscowienie i rolę w sektorze szkolnictwa wyższego" - powiedział Tomasz Tokarski.

 

Jedynym kontrkandydatem Tokarskiego był Dawid Knara z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członek władz wykonawczych Parlamentu w obecnej kadencji, odpowiadający za dydaktykę i jakość kształcenia. Tokarski uzyskał 191 głosów, a Knara 82 głosy.

 

Zjazd Parlamentu Studentów RP jest organem uchwałodawczym, w skład którego wchodzą delegaci powołani przez właściwy organ samorządu studenckiego uczelni wyższej w Polsce. W tym roku udział w nim wzięło 154 delegatów, którzy dysponowali 301 głosami. Procedura wyborcza uwzględnia bowiem różną siłę głosu delegata w zależności od liczby studentów uczelni, którą reprezentuje.

 

Podczas zjazdu wybrano skład osobowy innych organów Parlamentu, takich jak: Rada Wykonawcza - odpowiedzialna za bieżącą politykę PSRP, Rada Studentów - pełniąca funkcje opiniotwórcze i uchwałodawcze, Komisja Rewizyjna – stanowiąca kontrolę działań władz statutowych. Ich przedstawicielami zostali studenci uczelni: technicznych, rolniczych, artystycznych, mundurowych, niepublicznych, a także szkół zawodowych i uniwersytetów.

 

Parlament Studentów RP jest niezależną organizacją, będącą oficjalnym, ustawowym głosem środowiska studenckiego. Jest podmiotem zrzeszającym samorządy ze wszystkich uczelni w kraju. Reprezentuje on studentów wobec władzy państwowej na najwyższym szczeblu oraz na arenie międzynarodowej, jednocześnie odgrywając znaczącą rolę we współdecydowaniu o pozycji środowiska studenckiego i polityce państwa wobec młodzieży.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Na zdjęciu Tomasz Tokarski. Fot. materiały prasowe

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi