Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
10.11.2016 aktualizacja 10.11.2016

Uniwersytet Śląski rozwija współpracę dydaktyczną ze szkołami w regionie

Uniwersytet Śląski w Katowicach rozwija współpracę dydaktyczną ze szkołami w regionie. Daje to uczniom możliwość kształcenia się pod egidą nauczycieli akademickich. W środę uczelnia podpisała kolejną taką umowę, tym razem z liceum w Żorach.

Uniwersytet obejmie swoim patronatem I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Żorach. Od października pod patronatem Wydziału Filologicznego UŚ działa też klasa humanistyczna w II Liceum Ogólnokształcącym w Rudzie Śląskiej. Łącznie od 2008 r. uczelnia udzieliła blisko 80 patronatów naukowych. Ponadto UŚ współprowadzi pięć liceów w Katowicach, Sosnowcu i Chorzowie.

Pełnomocniczka rektora ds. promocji i kontaktu ze szkołami ponadgimnazjalnymi dr Magdalena Ochwat powiedziała PAP, że współpraca dydaktyczna uczelni ze szkołami w regionie wciąż się rozwija. "Prowadzimy różne formy współpracy ze szkołami, głównie ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Obejmują one licea współprowadzone przez Uniwersytet Śląski, patronaty naukowe uczelni nad szkołami czy klasy partnerskie. W ramach tej współpracy w szkołach organizowane są wykłady, warsztaty i spotkania naukowe. Tylko w 2015 r. Uniwersytet Śląski podpisał prawie 20 umów o patronaty naukowe, a od 2008 r. było ich blisko 80" – podkreśliła.

Współpraca obejmuje ponadto dostęp uczniów do pracowni i laboratoriów uczelni oraz księgozbiorów i elektronicznych baz danych biblioteki akademickiej, a także szkolenia oraz konferencje dla nauczycieli.

"Zależy nam, by uczniowie mogli poszerzać swoją wiedzę, pogłębiać swoje pasje i zainteresowania, a w przyszłości dobrze zdecydowali o dalszej edukacji czy wyborze kierunku studiów, niekoniecznie tylko na naszej uczelni" – zaznaczyła Ochwat.

Pod patronatem Wydziału Filologicznego UŚ od października działa klasa humanistyczna w II Liceum Ogólnokształcącym w Rudzie Śląskiej. Jak powiedziała PAP polonistka z tej szkoły i koordynatorka tej współpracy Katarzyna Kranz, obecnie jest to pierwsza klasa liceum, a przyszłych latach dołączą do niej kolejne.

"W dzisiejszych czasach panuje tendencja, że tylko nauki ścisłe są potrzebne, a dzięki patronatowi Uniwersytetu Śląskiego uczniowie klasy humanistycznej mogą się przekonać, jak kreatywna jest humanistyka i jakie daje możliwości" – podkreśliła polonistka.

Dotąd – dodała – absolwenci klasy humanistycznej tej rudzkiej szkoły w pierwszej kolejności wybierali studia na Uniwersytecie Śląskim właśnie. "Teraz uczniowie będą mogli już wcześniej zobaczyć, jak funkcjonuje uczelnia" – mówiła Kranz.

Jednym z pierwszych efektów tej współpracy będzie uczestnictwo uczniów w wykładach i zajęciach organizowanych na UŚ, a także Dni Humanistyki, które odbędą się na początku grudnia w rudzkiej szkole. Ich program obejmie m.in. wykłady nauczycieli akademickich na temat językoznawstwa czy współczesnego rynku pracy.

Uniwersytet Śląski jest największą uczelnią w regionie. Na 12 wydziałach i ponad 70 kierunkach kształci się tam blisko 24,5 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024