Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
05.12.2016 aktualizacja 05.12.2016

Laboratorium matematyczne, które zaraża wiedzą

Istnieje powiedzenie, że matematykowi do pracy wystarczy kartka, ołówek i kosz na śmieci. To nieprawda! Pasjonującą, efektowną i praktyczną matematykę poznaje się dopiero w laboratorium. Może w tym pomóc "Laboratorium w szufladzie. Matematyka" Łukasza Badowskiego i Zasława Adamaszka.

Instrukcje na temat tego, jak stworzyć własną pracownię matematyczną, zawiera książka pt. "Laboratorium w szufladzie: Matematyka". Zawiera też opisy kilkudziesięciu doświadczeń, które można w niej przeprowadzić. Czym innym jest sucha definicja symetrii, a czym innym samodzielna budowa kalejdoskopu.

Książka podsuwa pomysły, jak zbudować laserowy wyświetlacz warstwic albo planimetr z łyżeczki. Osobom z zacięciem technicznym pomoże zbudować tomograf. Co prawda "tylko" cieniowy, ale i on pozwala lepiej zrozumieć podstawowe zasady działania tomografu wykorzystywanego w diagnostyce medycznej. Pozwoli też odkryć również fakt, że matematyczne translacje, przesunięcia i obroty królują... na parkiecie tanecznym.

Autorzy książki - fizyk i elektronik - stawiają wyłącznie na praktykę. Uczą czytelników układać niebanalne parkiety i projektować olśniewające tapety. Proponują również coś dla ekscentryków (bo kto wie, jak skrystalizować ziemniaki?). Dzięki książce osoby żądne szpiegowskich przygód poznają z kolei najsilniejsze narzędzie wywiadu: permutacje. W laboratorium przetestują je od razu, budując własny szyfrator. Osobom z wrażliwą humanistyczną naturą autorzy książki proponują natomiast zgłębianie tajników moskalika, daktyla lub spondeja.

"Laboratorium w szufladzie. Matematyka" nie pomoże w przygotowaniu do klasówki z matematyki, ale podpowie, jak odkrywać i opisywać naturę, jak doświadczyć praktycznej strony matematyki oraz samodzielnie eksperymentować. Nieważne, czy czytelnik traktuje matematykę jak hobby i rozrywkę, czy jako obowiązek szkolny lub zawodowy.

"Laboratorium w szufladzie. Matematyka" to tylko jeden tytuł z większego cyklu książek PWN, przeznaczonych dla osób ciekawych świata, pasjonatów, hobbystów i praktyków. Czytelnicy znajdą w nich wiele inspiracji do prowadzenia własnych doświadczeń i eksperymentów.

Wszystkie książki z tej serii są bogato ilustrowane materiałami graficznymi i zdjęciami. Każdy temat zawiera wyczerpujący, praktyczny opis zjawiska, doświadczenia, przyrządu czy aktywności. Autorzy nie stronią od wejścia na poziom wyższy niż tylko popularne ujęcie tematu. To zamierzona prowokacja intelektualna. Pogłębione ujęcie pozwala poczuć smak eksperymentu, doświadczyć radości poznawania i odkrywania różnorodności świata oraz stojącej wobec niego – twórczej wyobraźni.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024