Strona główna Aktualności

Wbijaj gwoździe bananem – na piknikach UWM

05.12.2016 Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2016

Źródło: Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Festiwal Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, Europejska Noc Naukowców, Wykłady Otwarte, Piknik Nauki i Sztuki, otwarte spotkania z naukowcami, Noc Biologów – to tylko część przedsięwzięć przyciągających dziesiątki tysięcy osób do miasteczka akademickiego w olsztyńskim Kortowie i w inne miejsca, w których popularyzuje się naukę.

Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest finalistą w kategorii Instytucje w XII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

"W dobie Internetu, playstation, x-boxów i tabletów młodzi ludzie potrzebują zobaczyć na własne oczy, jak można wbijać gwoździe bananem zamrożonym w ciekłym azocie; sprawdzić, co mieszka w szuwarach czy własnoręcznie stworzyć ekozabawkę" – podkreśla kierująca biurem Anna Smoczyńska.

 

Dodaje, że statystyki dotyczące zarówno programu festiwalu, jak i zainteresowania uczestników czy liczby współorganizatorów rosną z każdym rokiem. Sytuacja ta obrazuje, jak bardzo potrzebne są takie wydarzenia.

 

"Nauka może być ciekawa, nie musi kojarzyć się z dusznymi salami wykładowymi czy laboratoriami pełnymi probówek. Otaczają nas z każdej strony niezwykłe zjawiska, których nie dostrzegamy lub nie potrafimy oglądać. Okazuje się, że nauka może być fascynująca i zaciekawić nawet tych, którym nigdy nie było po drodze do szkoły czy na uniwersytet" - mówi Smoczyńska.

 

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki to trwający trzy dni, jedyny Festiwal popularnonaukowy w województwie warmińsko-mazurskim organizowany na tak dużą skalę. Odbywa się co roku w końcu września. Tegoroczna edycja festiwalu obejmowała ponad 450 różnego rodzaju pokazów, warsztatów, wykładów, wycieczek, wystaw, koncertów, przedstawień teatralnych (85 proc. z nich zostało przygotowanych i przeprowadzonych przez pracowników UWM). Udział w nim wzięło ponad 25 tysięcy osób.

 

"Staraliśmy się pokazać naukę w sposób łatwy, dostępny i zrozumiały, ponieważ skomplikowane zagadnienia w odpowiedniej formie zainteresują każdego, bawią się dobrze zarówno dzieci, jak i dorośli. Już podczas oficjalnego otwarcia - w Bibliotece Uniwersyteckiej - na uczestników czekał Krzysztof Hołowczyc, znany kierowca rajdowy i popularyzator bezpieczeństwa na drodze. Było mnóstwo konkursów, nagród i szeroki wachlarz atrakcji, począwszy od wybuchowych pokazów naukowych, na ratowaniu człowieka z wraku samochodu kończąc. Ze zdrowym pieczywem w ręku można było poeksperymentować w Bibliotece Uniwersyteckiej, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Mie sposób było się nudzić" – wylicza Anna Smoczyńska.

 

Istotnym elementem dotyczącym sposobów prezentacji trudnych zagadnień jest pokazywanie ich "u źródła". Za przykład może posłużyć "Akademia zdrowia", organizowana corocznie w ramach Dni Nauki i Sztuki, skierowana do młodszych dzieci. Zajęcia odbywają się w szpitalu: dzieci odwiedzają swoich rówieśników na oddziałach szpitalnych, zapoznają się ze sprzętem diagnostycznym, oswajają ze szpitalem. W ramach działalności popularyzatorskiej od 7 lat biuro aktywnie współpracuje z Uniwersytetem Dzieci, z którym prowadzi nowoczesny program edukacyjny oparty na dziecięcej ciekawości.

 

Od 2 lat organizuje spotkania dla studentów, doktorantów i naukowców z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Spotkania odbywają się cyklicznie, ostatnie - na początku października. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Narodowego Centrum Nauki. Jego celem było przybliżenie możliwości aplikowania o projekty badawcze, informowanie o dobrych praktykach oraz uświadomienie studentom, doktorantom i pracownikom Uniwersytetu, jak ważne jest pozyskiwanie funduszy na projekty badawcze dla przyszłości polskiej nauki.

 

Od roku 2000 biuro administruje organizacją konferencji i sympozjów naukowych i popularnonaukowych organizowanych przez pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, organizując co roku ok. stu konferencji. W maja 2016 roku w Olsztynie odbyły się Dni Narodowego Centrum Nauki.

 

Na terenie uczelni odbywają się wykłady otwarte. Prelegenci są autorytetami naukowymi w swoich dziedzinach, które z kolei pokrywają się z dziedzinami naukowymi funkcjonującymi na UWM. Liczba słuchaczy waha się od 50 do 500. Największą popularnością cieszyły się osoby znane w całej Polsce - Jerzy Bralczyk, Krzysztof Zanussi czy Zygmunt Miłoszewski. Od 2012 r. wykłady transmitowane są on-line, co zwiększyło rozpoznawalność inicjatywy i liczbę jej odbiorców.

 

W końcu września b.r. Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego współorganizowało kolejne edycje Europejskiej nocy Naukowców "FUSION2NIGHT" (w ramach dwuletniego projektu, sfinansowanego przez Komisję Europejską w programie Horyzont 2020). Od 2012 r. w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie organizowana jest Noc Biologów.

 

"Festiwale naukowe w naszym wydaniu są próbą pokazania nauki i jej zagadnień w niecodziennej, nieakademickiej, często zabawnej formie, tak aby to, co wydaje się na co dzień niezrozumiałe - stało się jasne. Podczas festiwali i pikników staramy się pokazać uniwersytet od mniej akademickiej strony. Naszym głównym zamierzeniem jest zachęcenie do zadawania pytań i szukania odpowiedzi" - tłumaczy Smoczyńska.

 

Podczas tych wydarzeń mieszkańcy Olsztyna i regionu mają wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką, poznania miejsc niedostępnych – laboratoriów naukowych, pracowni i warsztatów, prac naukowców i artystów. W ramach Europejskiej Nocy Naukowców uczelnia gości znane osoby, które prezentują informacje o swoim życiu, dokonaniach i doświadczeniach. W tym roku prezentacje na UWM prowadzili m.in. Edyta Jungowska, Bogusław Wołoszański, Elżbieta Dzikowska, Marcin Kydryński i Tomasz Cichocki.

 

O Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki co roku dowiaduje się 500 tys. osób. Podczas każdej edycji Europejskich Nocy Naukowców przez miasteczko akademickie w Kortowie przewija się ok. 10 tys. osób, natomiast Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne odwiedza w tych dniach do 2 tys. osób.

 

"Działalność popularyzatorska jest naszą działalnością dodatkową, bardziej pasją niż obowiązkiem. Realizacja pasji daje ogromną satysfakcję, która jest motorem do dalszego działania i daje nam przeświadczenie, że to, co robimy ma sens" - podsumowuje Smoczyńska w imieniu pracowników Biura ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką UWM.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kol/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi