Strona główna Aktualności

Poznański Park Naukowo-Technologiczny - animować dzieci i wspierać innowatorów

07.12.2016 Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2016

Źródło: Poznański Park Naukowo- Technologiczny

Przekuwanie myśli naukowej w praktykę gospodarczą oraz intensywna działalność edukacyjna i popularyzatorska - to filary działania Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. To właśnie tam powstało pierwsze w Wielkopolsce centrum nauki - "Laboratorium Wyobraźni".

PPNT jest finalistą w kategorii Instytucje w XII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Na co dzień PPNT łączy świat biznesu i nauki, ułatwiając współpracę tych środowisk. Pomaga naukowcom w komercjalizacji (wprowadzaniu na rynek) wyników ich badań i doradza, jak pozyskać finansowanie oraz wspiera nauczanie przedsiębiorczości na uczelniach.

 

PPNT chwalić się tez licznymi inicjatywami popularyzatorskimi. Jedną z nich jest "Laboratorium Wyobraźni" - pierwsze na terenie woj. wielkopolskiego centrum nauki. Miejsce to odwiedziło dotychczas 410 wycieczek szkolnych - ponad 16 tys. uczniów i nauczycieli oraz ponad 4 tys. indywidualnych zwiedzających. Laboratorium zainaugurowało swoją działalność 5 września 2015 r. Oferta centrum skierowana jest do głównie dzieci i młodzieży.

 

Na centrum składają się trzy elementy. Pierwszym są pokazy w cyfrowym planetarium. Na zwiedzających czekają projekcje audiowizualne o różnej tematyce, od początków życia na Ziemi przez Układ Słoneczny, po galaktyki i podróże w kosmos. Pokazy są opatrzone są komentarzem profesjonalnego astronoma.

 

Drugim elementem jest interaktywna nauka poprzez zabawę wśród eksponatów prezentujących zjawiska z różnych dziedzin nauki. Dzieci poznają tu zagadki hydrostatyki i hydrodynamiki, ciśnienia, elektryczności czy magnetyzmu. Część wystawy jest poświęcona odkrywaniu świata biologii i fizyki, a na najmłodszych czekają stanowiska multimedialne. Natomiast w ostatniej trzeciej części wystawy, w tzw. "ciemni", dzieci poznają różne zjawisko związane ze światłem.

 

Wizyta w "Laboratorium Wyobraźni" powiązana jest z odbyciem warsztatów tematycznych. Do tej pory odwiedzający mogli wziąć udział m.in. w laboratorium św. Mikołaja (które odbywało się w grudniu i styczniu) czy w laboratorium miłości (prezentowym w lutym przy okazji Walentynek).

 

Od 2014 r. PPNT organizuje plenerową imprezę "Piknik z wyobraźnią". W jej trakcie dzieci i dorośli z Poznania i okolic bezpłatnie biorą udział w warsztatach prowadzonych przez edukatorów z "Laboratorium Wyobraźni", pracowników Parku (i firm działających na jego terenie) oraz partnerów, z którymi PPNT współpracuje. To największa w Poznaniu otwarta impreza o charakterze naukowo-rozrywkowym na świeżym powietrzu. W 2016 roku frekwencja była rekordowa - atrakcje ściągnęły ponad 5 tys. pasjonatów nauki.

 

PPNT wraz z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu jest też inicjatorem wykładów uniwersyteckich na Zamku czyli spotkań z naukowcami w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu - najpopularniejszym w Poznaniu ośrodku kultury. Na wykłady przychodzą licealiści i ich nauczyciele.

 

"Ideą tego projektu jest pokazanie zagadnień nurtujących ludzi od wieków w kontekście nowych odkryć oraz z perspektywy poszczególnych dziedzin nauki - od nauk ścisłych, przez społeczne do humanistycznych" - informuje PPNT.

 

W ramach wizyt studyjnych w swojej siedzibie PPNT zaprasza młodzież szkolną i studentów. W ich trakcie pracownicy parku mówią o działalności instytucji, a goście zwiedzają specjalistyczne laboratoria chemiczne i biotechnologiczne. Jest też okazja do spotkania i wymiany doświadczeń z naukowcami-praktykami.

 

Od początku istnienia w 1995 r. PPNT włącza się w inne akcje popularyzatorskie w Poznaniu. W czasie Festiwalu Nauki i Sztuki PPNT w 2016 r. odwiedziło ćwierć tysiąca pasjonatów nauki. Wszystkie działania promujące naukę są związane z dewizą instytucji: "zanim dorośli staną się innowacyjnymi przedsiębiorcami, są ciekawymi świata dziećmi i uczniami. Stąd też wynika nasza otwartość na gości w każdym wieku oraz działalność edukacyjna i popularyzatorska."

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Łatwiejsza jest sztuka pamiętania od sztuki zapominania.
Tadeusz Kotarbiński

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->