Strona główna Aktualności

Poznański Park Naukowo-Technologiczny - animować dzieci i wspierać innowatorów

07.12.2016 Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2016

Źródło: Poznański Park Naukowo- Technologiczny

Przekuwanie myśli naukowej w praktykę gospodarczą oraz intensywna działalność edukacyjna i popularyzatorska - to filary działania Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. To właśnie tam powstało pierwsze w Wielkopolsce centrum nauki - "Laboratorium Wyobraźni".

PPNT jest finalistą w kategorii Instytucje w XII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Na co dzień PPNT łączy świat biznesu i nauki, ułatwiając współpracę tych środowisk. Pomaga naukowcom w komercjalizacji (wprowadzaniu na rynek) wyników ich badań i doradza, jak pozyskać finansowanie oraz wspiera nauczanie przedsiębiorczości na uczelniach.

 

PPNT chwalić się tez licznymi inicjatywami popularyzatorskimi. Jedną z nich jest "Laboratorium Wyobraźni" - pierwsze na terenie woj. wielkopolskiego centrum nauki. Miejsce to odwiedziło dotychczas 410 wycieczek szkolnych - ponad 16 tys. uczniów i nauczycieli oraz ponad 4 tys. indywidualnych zwiedzających. Laboratorium zainaugurowało swoją działalność 5 września 2015 r. Oferta centrum skierowana jest do głównie dzieci i młodzieży.

 

Na centrum składają się trzy elementy. Pierwszym są pokazy w cyfrowym planetarium. Na zwiedzających czekają projekcje audiowizualne o różnej tematyce, od początków życia na Ziemi przez Układ Słoneczny, po galaktyki i podróże w kosmos. Pokazy są opatrzone są komentarzem profesjonalnego astronoma.

 

Drugim elementem jest interaktywna nauka poprzez zabawę wśród eksponatów prezentujących zjawiska z różnych dziedzin nauki. Dzieci poznają tu zagadki hydrostatyki i hydrodynamiki, ciśnienia, elektryczności czy magnetyzmu. Część wystawy jest poświęcona odkrywaniu świata biologii i fizyki, a na najmłodszych czekają stanowiska multimedialne. Natomiast w ostatniej trzeciej części wystawy, w tzw. "ciemni", dzieci poznają różne zjawisko związane ze światłem.

 

Wizyta w "Laboratorium Wyobraźni" powiązana jest z odbyciem warsztatów tematycznych. Do tej pory odwiedzający mogli wziąć udział m.in. w laboratorium św. Mikołaja (które odbywało się w grudniu i styczniu) czy w laboratorium miłości (prezentowym w lutym przy okazji Walentynek).

 

Od 2014 r. PPNT organizuje plenerową imprezę "Piknik z wyobraźnią". W jej trakcie dzieci i dorośli z Poznania i okolic bezpłatnie biorą udział w warsztatach prowadzonych przez edukatorów z "Laboratorium Wyobraźni", pracowników Parku (i firm działających na jego terenie) oraz partnerów, z którymi PPNT współpracuje. To największa w Poznaniu otwarta impreza o charakterze naukowo-rozrywkowym na świeżym powietrzu. W 2016 roku frekwencja była rekordowa - atrakcje ściągnęły ponad 5 tys. pasjonatów nauki.

 

PPNT wraz z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu jest też inicjatorem wykładów uniwersyteckich na Zamku czyli spotkań z naukowcami w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu - najpopularniejszym w Poznaniu ośrodku kultury. Na wykłady przychodzą licealiści i ich nauczyciele.

 

"Ideą tego projektu jest pokazanie zagadnień nurtujących ludzi od wieków w kontekście nowych odkryć oraz z perspektywy poszczególnych dziedzin nauki - od nauk ścisłych, przez społeczne do humanistycznych" - informuje PPNT.

 

W ramach wizyt studyjnych w swojej siedzibie PPNT zaprasza młodzież szkolną i studentów. W ich trakcie pracownicy parku mówią o działalności instytucji, a goście zwiedzają specjalistyczne laboratoria chemiczne i biotechnologiczne. Jest też okazja do spotkania i wymiany doświadczeń z naukowcami-praktykami.

 

Od początku istnienia w 1995 r. PPNT włącza się w inne akcje popularyzatorskie w Poznaniu. W czasie Festiwalu Nauki i Sztuki PPNT w 2016 r. odwiedziło ćwierć tysiąca pasjonatów nauki. Wszystkie działania promujące naukę są związane z dewizą instytucji: "zanim dorośli staną się innowacyjnymi przedsiębiorcami, są ciekawymi świata dziećmi i uczniami. Stąd też wynika nasza otwartość na gości w każdym wieku oraz działalność edukacyjna i popularyzatorska."

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi