Strona główna Aktualności
Uczelnie

Toruń/ Profesor Jan Hanasz honorowym obywatelem

16.12.2016 Uczelnie, Ludzie Nauki

Fot. Fotolia

Toruńscy radni podjęli uchwałę w sprawie nadania astronomowi profesorowi Janowi Hanaszowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Torunia. Wręczenie okolicznościowego medalu odbędzie się na sesji rady miasta 29 grudnia.

Rada miasta przyjęła uchwałę w tej sprawie jednogłośnie.

 

"Prof. Hanasz jest wzorem do naśladowania dla mieszkańców Torunia. Wielokrotnie udowodnił, że potrafi wyznawane przez siebie, szlachetne wartości wcielać w życie. Nie ugiął się nawet w czasie procesu, w którym został skazany za działalność opozycją w czasie PRL-u. To nie tylko wybitny naukowiec, ale i osoba zasłużona w okresie walki o wolność naszego kraju" - mówił o wyróżnionym przed głosowaniem przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski.

 

Kandydaturę do tego tytułu przedstawiła 6 grudnia Kapituła Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia.

 

"Jeżeli ktoś w latach 1982-1984 kierował Regionalną Komisją Wykonawczą NSZZ +Solidarność+, czyli też w okresie stanu wojennego, to zasługuje na taki tytuł bez najmniejszych wątpliwości. Kandydatura ta była konsultowana także z historykami m.in. prof. Wojciechem Polakiem. Bezsprzecznie prof. Hanasz ma wybitne zasługi dla opozycji antykomunistycznej. Przeciwstawiał się on władzom tamtego systemu w stu procentach i brał na siebie odpowiedzialność za walkę o zmiany w naszym kraju" - powiedział radny Prawa i Sprawiedliwości Karol Wojtasik.

 

Prof. Hanasz jest astronomem, pracownikiem Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu i członkiem Polskiej Akademii Nauk. W czasach PRL był opozycjonistą i działaczem podziemnej Solidarności. W latach 1982-1984 stał na czele regionalnych struktur tej organizacji. Do historii przeszedł jako jeden z twórców podziemnego radia Solidarność i nadajników telewizyjnych, które pozwalały zakłócać emisję programów Telewizji Polskiej. W trakcie normalnie nadawanych przez nią audycji w 1985 roku na ekranie pojawiały się napisy krytykujące ówczesne władze i wzywające m.in. do bojkotu wyborów. Został za tę działalność w 1986 roku skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Prof. Hanasz został w 2009 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Po 1989 roku tytuły honorowych obywateli otrzymało w Toruniu dziesięć osób: Wanda Szuman i prof. gen. Elżbieta Zawacka "Zo" (obie w 1992 r.), prof. Wilhelmina Iwanowska (1997), papież Jan Paweł II (1998), prof. Marian Biskup (2000), prof. Artur Hutnikiewicz (2002), o. Władysław Wołoszyn (2003), biskup Andrzej Suski (2009), Jerzy Wieczorek (2010) i dr hab. Antoni Stawikowski (2013).

 

PAP - Nauka w Polsce

 

twi/ mrt/

Tagi: jan hanasz
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi