Strona główna Aktualności
Uczelnie

Toruń/ Profesor Jan Hanasz honorowym obywatelem

16.12.2016 Uczelnie, Ludzie Nauki

Fot. Fotolia

Toruńscy radni podjęli uchwałę w sprawie nadania astronomowi profesorowi Janowi Hanaszowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Torunia. Wręczenie okolicznościowego medalu odbędzie się na sesji rady miasta 29 grudnia.

Rada miasta przyjęła uchwałę w tej sprawie jednogłośnie.

 

"Prof. Hanasz jest wzorem do naśladowania dla mieszkańców Torunia. Wielokrotnie udowodnił, że potrafi wyznawane przez siebie, szlachetne wartości wcielać w życie. Nie ugiął się nawet w czasie procesu, w którym został skazany za działalność opozycją w czasie PRL-u. To nie tylko wybitny naukowiec, ale i osoba zasłużona w okresie walki o wolność naszego kraju" - mówił o wyróżnionym przed głosowaniem przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski.

 

Kandydaturę do tego tytułu przedstawiła 6 grudnia Kapituła Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia.

 

"Jeżeli ktoś w latach 1982-1984 kierował Regionalną Komisją Wykonawczą NSZZ +Solidarność+, czyli też w okresie stanu wojennego, to zasługuje na taki tytuł bez najmniejszych wątpliwości. Kandydatura ta była konsultowana także z historykami m.in. prof. Wojciechem Polakiem. Bezsprzecznie prof. Hanasz ma wybitne zasługi dla opozycji antykomunistycznej. Przeciwstawiał się on władzom tamtego systemu w stu procentach i brał na siebie odpowiedzialność za walkę o zmiany w naszym kraju" - powiedział radny Prawa i Sprawiedliwości Karol Wojtasik.

 

Prof. Hanasz jest astronomem, pracownikiem Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu i członkiem Polskiej Akademii Nauk. W czasach PRL był opozycjonistą i działaczem podziemnej Solidarności. W latach 1982-1984 stał na czele regionalnych struktur tej organizacji. Do historii przeszedł jako jeden z twórców podziemnego radia Solidarność i nadajników telewizyjnych, które pozwalały zakłócać emisję programów Telewizji Polskiej. W trakcie normalnie nadawanych przez nią audycji w 1985 roku na ekranie pojawiały się napisy krytykujące ówczesne władze i wzywające m.in. do bojkotu wyborów. Został za tę działalność w 1986 roku skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Prof. Hanasz został w 2009 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Po 1989 roku tytuły honorowych obywateli otrzymało w Toruniu dziesięć osób: Wanda Szuman i prof. gen. Elżbieta Zawacka "Zo" (obie w 1992 r.), prof. Wilhelmina Iwanowska (1997), papież Jan Paweł II (1998), prof. Marian Biskup (2000), prof. Artur Hutnikiewicz (2002), o. Władysław Wołoszyn (2003), biskup Andrzej Suski (2009), Jerzy Wieczorek (2010) i dr hab. Antoni Stawikowski (2013).

 

PAP - Nauka w Polsce

 

twi/ mrt/

Tagi: jan hanasz
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi