Strona główna Aktualności
Świat

Najstarsza woda na świecie

17.12.2016 Świat

Fot. Fotolia

W głębi kopalni w Timmins (stan Ontario) kanadyjscy naukowcy odkryli wodę sprzed dwóch miliardów lat - informuje serwis BBC News.

Już w roku 2013 w tej samej kopalni miedzi, cynku i srebra udało się odkryć wodę w skałach sprzed 1,5 miliarda lat na głębokości 2,4 kilometra. Kopalnia wciąż jest eksploatowana i prace prowadzi się coraz głębiej. Teraz zespół prof. Barbary Sherwood Lollar z University of Toronto znalazł na głębokości niemal 3 kilometrów źródło wody, która - jak wykazały testy - jest co najmniej o 500 milionów lat starsza.

 

Choć mogłoby się wydawać, że wody uwięzionej w skałach od tak dawna jest niewiele, w ciągu minuty wypływają jej całe litry, zatem całkowita objętość musi być znaczna. W wodzie udało się wykryć ślady siarczanów, pozostawione przez jednokomórkowe organizmy, które kiedyś w niej żyły. Mikroorganizmy obecne w wodzie uwięzionej w skałach mogły utrzymać się przy życiu, wykorzystując wodór do redukowania siarczanów (wodór powstawał w wyniku reakcji wody ze skałami oraz radiolizy - rozkładu spowodowanego przez promieniowanie jonizujące, wysyłane przez obecne w skale pierwiastki radioaktywne).

 

Jak wyjaśniają autorzy, badania tego rodzaju prastarych zasobów wody mogą pozwolić na zrozumienia, gdzie jeszcze w Układzie Słonecznym może rozwijać się życie. Chodzi np. o zimne oceany Saturna i Jowisza.

 

Wyniki badań zostały przedstawione podczas konferencji American Geophysical Union w San Francisco. (PAP)

 

pmw/ mrt/

Tagi: woda , rekord
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi