Nauka dla Społeczeństwa

01.05.2024
PL EN
22.12.2016 aktualizacja 22.12.2016

Lek na narkolepsję w walce z nadwagą

Modafinil, lek stosowany w leczeniu narkolepsji, może pomóc hamować impulsywne objadanie się u osób uzależnionych od słodkich i tłustych przekąsek - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Personality and Individual Differences".

"Przyczyną wielu przypadków otyłości jest uzależnienie. Osoby uzależnione wiedzą, że powinny schudnąć, jednak żądza jedzenia jest silniejsza i na tyle przytłaczająca, że prowadzi do uruchomienia spirali depresyjnej" - zauważa autor analizy dr Ivo Vlaev z Warwick Business School w Wielkiej Brytanii.

Spożywając smakołyki, doświadczamy silnego zastrzyku dopaminy w obszarze mózgu związanym z odczuwaniem przyjemności oraz układem nagrody. W przypadku osób uzależnionych od jedzenia zaobserwowano deficyty dopaminy, dlatego ich reakcja jest osłabiona, a w celu osiągnięcia przyjemności muszą konsumować więcej niż inni - piszą naukowcy.

W badaniach wzięło udział 60 zdrowych mężczyzn w wieku od 19 do 32 lat, z których 20 przyjmowało modafinil, 20 atomoksetynę (inhibitor zwrotnego wychwytu noradrenaliny), a 20 placebo.

Atomoksetyna wykorzystywana jest w leczeniu objawów ADHD, a modafinil w leczeniu narkolepsji, choroby powodującej nadmierną senność oraz niekontrolowane napady snu w ciągu dnia.

Szereg testów wykazał, że w grupie stosującej modafinil wyraźnie zmniejszył się poziom impulsywności. W grupach stosujących placebo i atomoksetynę nie zaobserwowano żadnych zmian.

"Modafinil zredukował impulsywne zachowania u zdrowych mężczyzn, dlatego należy przypuszczać, że w przypadku osób uzależnionych od jedzenia jego działanie będzie jeszcze silniejsze" - mówi dr Vlaev. "Już wcześniej wykazano, że lek ten pomaga kontrolować impulsywne zachowania, m.in. u alkoholików i osób cierpiących na schizofrenię i ADHD. Podobne mechanizmy warunkują zachowanie osób uzależnionych od jedzenia" - dodaje.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024