Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
02.01.2017 aktualizacja 02.01.2017

Mateusz Dołęga z Wrocławia zwycięzcą międzynarodowego konkursu architektonicznego

Projekt stworzenia Muzeum Parowozów w Pile - autorstwa Mateusza Dołęgi, tegorocznego absolwenta Politechniki Wrocławskiej - zwyciężył w międzynarodowym konkursie im. profesora Jana Zachwatowicza na najlepsze prace dyplomowe, podejmujące problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego.

Nagroda im. profesora Jana Zachwatowicza jest przyznawana od 2000 r. Prof. Zachwatowicz był jednym z głównych inicjatorów odbudowy zespołu staromiejskiego Warszawy i wybitnym badaczem dziejów architektury polskiej. Nagroda jego imienia ma wyróżniać prace magisterskie podejmujące w sposób oryginalny i twórczy problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego.

W zakończonej edycji konkursu za najlepszą uznano rozprawę Mateusza Dołęgi - tegorocznego absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. "Laureat przedstawił projekt rewitalizacji i rozbudowy historycznego zespołu budynków kolejowych z przeznaczeniem na muzeum parowozów +Steam Centre+ z przestrzenią ekspozycyjną i edukacyjną" - informuje na swojej stronie internetowej Politechnika Wrocławska.

XIX-wieczne parowozownie w Pile to zespół unikatowych obiektów w skali Europy. Stacja znajduje się na historycznym szlaku kolejowym znanym jako Ostbahn. Do dziś zachowało się tam wiele rozwiązań ówczesnej inżynierii kolejowej. "Architekt inspirował się rozwiązaniami zastosowanymi w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Parowozowni Wolsztyn oraz amerykańskiego Steamtown National Historic Site w Scranton" - czytamy na stronie Politechniki Wrocławskiej. Na terenie muzeum autor pracy zaproponował stworzenie m.in. restauracji, ekspozycji czynnych parowozów i sal warsztatowych.

Równorzędną nagrodę główną w konkursie przyznano trójce studentów Uniwersytetu w Sewilli. Nagrodę otrzymali: Amelia Agea Amador, Carmen Belén Morales Vizcaíno i Sebastián Manuela Rueda Godino za pracę "Water in the Generalife orchards: transformation and configuration of a landscape".

Jury wyróżniło także cztery inne prace: „Wprowadzenie Muzeum Ziemiaństwa do klasycystycznego pałacu w Nawrze jako problem architektoniczno-konserwatorski" Eweliny Kubanek z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy; "Promenada Hugo Richtera jako element systemu ścieżek spacerowych Wrocławia" Jacka Kuśmierskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu; "Koncepcja rewaloryzacji starego miasta wraz z kompleksem zamkowym w Międzyrzeczu" Ilony Pisery z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz "Karmelickie założenie klasztorne w Trutowie z 2 ćw. XVIII wieku – jego dzieje i problematyka konserwatorska" Bartosza Mikołajczyka z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024