Strona główna Aktualności
Uczelnie

Lublin/UMCS świętuje 150. rocznicę urodzin swojej patronki

19.01.2017 Uczelnie

Fot. Marta Kostrzewa/ UMCS

Koncerty, wystawy, konferencje, konkursy, publikacje, pokazy filmowe zapowiada Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin jego patronki.

„Cały rok 2017 to będzie właściwie rok Marii Curie-Skłodowskiej na naszym uniwersytecie. Jubileusz to szczególna okazja, by przypomnieć postać tej wybitnej Polki” - powiedział rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski na konferencji prasowej w środę.

 

Z okazji jubileuszu utworzona została specjalna strona internetowa www.urodzinymarii.umcs.pl poświęcona obchodom oraz postaci Marii Curie-Skłodowskiej.

 

W programie obchodów są m.in. wykłady i konferencje naukowe dotyczące postaci patronki uczelni oraz jej osiągnięć naukowych. Będzie też zorganizowany konkurs na prace dyplomowe przygotowane przez studentów UMCS, nawiązujące do życia i działalności tej wybitnej postaci.

 

Zaplanowano te wiele imprez artystycznych m.in. projekcje filmu o życiu Marii Curie-Skłodowskiej, spektakle teatralne, koncerty, wystawy - w tym wystawę znaczków i banknotów z wizerunkiem noblistki oraz wystawę „Maria i kwiaty” w Ogrodzie Botanicznym.

 

Specjalną ofertę przygotowano dla dzieci - słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego UMCS, który ma w regionie sześć filii. Dzieci będą mogły uczestniczyć m.in. w warsztatach i pokazach chemicznych i fizycznych, a także w konkursie na najciekawszy eksperyment przyrodniczy. Specjalne konkursy i wykłady o dokonaniach noblistki uniwersytet będzie też organizował dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

Maria Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie. Jej ojciec Władysław był nauczycielem fizyki i matematyki, a matka Bronisława przełożoną pensji dla dziewcząt. Po ukończeniu gimnazjum żeńskiego Maria kontynuowała naukę na Uniwersytecie Latającym (konspiracyjna szkoła wyższa dla kobiet, dla których wtedy edukacja na poziomie uniwersyteckim była niedostępna).

 

Przez kilka lat była guwernantką, m.in. na wsi w okolicy Płocka. W 1889 r. wróciła do Warszawy i uzupełniała wiedzę z chemii i fizyki w pracowni naukowej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Dwa lata później wyjechała do Paryża i rozpoczęła studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym w Sorbonie. Tam poznała Piotra Curie, z którym w 1895 r. wzięła ślub i przyjęła obywatelstwo francuskie.

 

Była prekursorką radiochemii. Do jej dokonań należą m.in. opracowanie teorii promieniotwórczości oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu.

 

Dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla za osiągnięcia naukowe. Pierwszą z fizyki w 1903 r. – razem z mężem Piotrem Curie - za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Drugiego Nobla dostała dziedzinie chemii w 1911 r. za wydzielenie czystego radu i badania właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.

 

Zmarła w 1934 r. na skutek anemii złośliwej i została pochowana w grobie rodziny Curie w Sceaux pod Paryżem. W 1995 r. szczątki Marii i jej męża przeniesiono do Panteonu w Paryżu.

 

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest największą uczelnią we wschodniej Polsce, studiuje tu około 21 tys. młodzieży. Wśród studentów jest prawie 1,6 tys. cudzoziemców, głównie z Ukrainy i Białorusi, ale także z Japonii, Turcji, Ghany, Zambii.

 

UMCS został powołany 23 października 1944 r., decyzją Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach powstawały nowe wydziały, a po kilku reorganizacjach z UMCS wydzieliły się dwie inne lubelskie uczelnie: Akademia Medyczna - obecnie Uniwersytet Medyczny i Akademia Rolnicza - obecnie Uniwersytet Przyrodniczy.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ren/ agt/

Tagi: umcs
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi