Strona główna Aktualności
Technologie

Gowin: nowe technologie priorytetem prac badawczo-rozwojowych

20.01.2017 Technologie, Filmy

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej "Badania i rozwój dźwignią rozwoju gospodarczego" w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie. Fot. PAP Jakub Kamiński 19.01.2017

"Bardzo duży nacisk kładziemy na rozwój obszarów, które są związane z nowoczesnymi technologiami" - powiedział PAP wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin, podsumowując ubiegłoroczne prace Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i kreśląc jego zadania w roku 2017.

Wicepremier Gowin wyraził nadzieję, że dzięki reformom w sposobie działania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 5 mld zł, które w 2016 r. przeznaczono na badania i rozwój, zostanie wydane w odpowiedni sposób.

 

"Te pieniądze powinny przełożyć się na konkretne wdrożenia gospodarcze, a wdrożenia z kolei podnieść poziom życia Polaków" - dodał.

 

 

Gowin podkreślił, że bardzo duży nacisk w działaniach NCBR będzie kładziony na obszary związane z nowoczesnymi technologiami. Ocenił, że Polska ma szanse stać się "liczącym graczem na świecie" w przemyśle dronowym. Wskazał też obszar gier komputerowych. "W tej branży mamy znaczące osiągnięcia, dysponujemy świetnym zapleczem naukowym, bo polscy informatycy od dawna należą do światowej czołówki" - przypomniał.

 

Jak powiedział PAP dyrektor NCBR, prof. Maciej Chorowski, w tym roku na prace badawczo-rozwojowe kierowana przez niego instytucja rozdysponuje ok. 5,5 mld zł. "Przede wszystkim będą to prace zorientowane na cele, które wynikają ze strategii odpowiedzialnego rozwoju premiera Morawieckiego, a więc one powinny się w istotny sposób przyczynić do dobrostanu polskiego gospodarki" - powiedział. NCBR nie zrezygnuje również z finansowania prac badawczo-rozwojowych, które są inspirowane pomysłami własnymi przedsiębiorców i naukowców.

 

NCBR wprowadza kolejny mechanizm przyznawania środków. Polega on na wyznaczeniu predefiniowanego celu, do którego powinny doprowadzić badania. "Zachowujemy wszystkie dotychczas obowiązujące mechanizmy i działające mechanizmy, czyli finansujemy prace reaktywnie w odpowiedzi na wnioski, które do nas spływają. Oceniamy te wnioski pod względem wartości naukowej, pod względem szans na osiągnięcie sukcesu gospodarczego, ale wprowadzamy również nowy mechanizm, który polega na tym, że jest predefiniowany cel, do którego badania powinny doprowadzić" - wyjaśniał prof. Chorowski.

 

Wśród programów badawczo-rozwojowych pozostających w ofercie NCBR są programy w ramach tzw. szybkiej ścieżki, sektorowe, strategiczne. Wśród nich są działania GameInn (sektor produkcji gier video) czy Innostal (sektor stalowy). Wśród nowych są te, które dotyczą realizacji zamówień przedkomercyjnych. Na większą skalę będą również wdrażane mechanizmy zwrotne poprzez wspieranie funduszy venture capital.

 

"Mamy wiele powodów, aby czuć satysfakcję, że środki wydane na prace badawczo-rozwojowe przyczyniły się do poprawy jakości produktu" - mówił prof. Chorowski. Zaznaczył, że nie widzi "flagowego produktu", który powstałby dzięki koncentracji dużych środków NCBR.

 

"Chcielibyśmy w perspektywie roku, dwóch, może trzech móc pokazać zupełnie coś nowego, co nie powstałoby, gdyby nie świadoma polityka naukowo-gospodarcza Polski" - podsumował.

 

Największa część środków na badania i rozwój jest przyznawana przez NCBR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (IR). Jest to największy w Unii Europejskiej krajowy instrument, który wspiera prace rozwojowe i badania przemysłowe, komercjalizację prac B+R oraz współpracę między sektorem nauki oraz biznesu. Na jego realizację w latach 2014-2020 przeznaczono ponad 36 mld zł. Ponad połowa tej kwoty, blisko 22 mld zł, znajduje się w dyspozycji NCBR - agencji wykonawczej resortu nauki.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ jjj/

Tagi: ncbr , film
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi