Strona główna Aktualności
Uczelnie

Raport: polskie czasopisma naukowe ukazują się z dużym opóźnieniem

24.01.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

W 2016 r. nie ukazał się ani jeden numer niemal co trzeciego polskiego czasopisma naukowego znajdującego się w wykazie czasopism punktowanych - alarmują autorzy raportu "Analiza opóźnień wydawniczych polskich czasopism naukowych".

Raport zawiera dane bibliometryczne na temat blisko 2500 polskich czasopism naukowych ze wszystkich dziedzin, które znajdowały się w wykazie czasopism punktowanych w 2016 r. Autorzy sprawdzali opóźnienia wydawnicze z 2015 r. i 2016 r.

 

Okazało się, że spośród wszystkich analizowanych czasopism 13 proc. z nich ma opóźnienia odnoszące się do numerów z 2015 r., a 63 proc. ma opóźnienia dotyczące wydań z 2016 r.

 

Spośród wszystkich analizowanych czasopism 8 proc. ma opóźnienia związane z wszystkimi numerami z 2015 r., a 32 proc. ma opóźnienie odnoszące się do wszystkich numerów z 2016 r. - zatem w 2016 r. nie ukazał się ani jeden numer niemal co trzeciego polskiego czasopisma naukowego z wykazu czasopism punktowanych.

 

Do stycznia br. nie ukazało się 68 proc. roczników (za 2016 r.). Opóźnienia ma również 69 proc. półroczników, czyli nie ukazał się jeden lub dwa numery.

 

Autorami raportu są: Aneta Drabek, Ewa A. Rozkosz i Emanuel Kulczycki. Publikacja powstała w ramach prac nad projektem "Współczesna polska humanistyka wobec wyzwań naukometrii".

 

"Wydawanie czasopism bez opóźnień jest najbardziej podstawowym warunkiem funkcjonowania czasopism i uwzględnienia go w prestiżowych bazach danych. Oczywiście należy wypełniać również inne (często trudne do spełnienia) warunki. Jednakże jeśli nie ma aktualnych numerów, wówczas inne sprawy nie mają znaczenia" - komentuje na swojej stronie internetowej jeden z autorów raportu, dr hab. Emanuel Kulczycki z Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Sytuację, w której blisko jedna czwarta czasopism ma opóźnienia wydawnicze, określa jako "patologiczną".

 

Z badań i doświadczeń zespołu, który opublikował raport, wynika, że wśród przyczyn opóźnień w wydawaniu kolejnych numerów są m.in.: brak wystarczającej liczby tekstów, kiepska praca wydawnictw naukowych (długie “kolejki” na wydanie, procedury zamówień publicznych), brak stabilnego finansowania redakcji.

 

Dr hab. Kulczycki podkreśla w swoim komentarzu na temat raportu, że mimo iż można wskazać główne przyczyny opóźnień, to odpowiedź na pytanie o tak duży ich odsetek pozostaje wciąż otwarta.

 

"Przydałyby się dodatkowe badania, których wyniki pozwoliłyby nie tylko odpowiedzieć na to pytanie, ale również pomogłyby usprawnić politykę naukową w tym zakresie" - uważa naukowiec.

 

Dr hab Kulczycki wskazuje kierunki, które mogłyby poprawić sytuację. Wymienia m.in. wsparcie redakcji i wydawnictw w zakresie procesu wydawania czasopisma poprzez np. wdrażanie na uczelniach systemów zarządzania pracą wydawniczą oraz wypracowanie procedur przepływu pracy. Wskazuje też na możliwość uruchomienia programu grantowego, w ramach którego najlepsze czasopisma mogłyby uzyskać fundusze na długoletnie (ale systematycznie sprawdzane) i stabilne finansowanie. Pomocne mogłoby być też zmniejszenie liczby wydawanych periodyków - poprzez ich likwidację lub konsolidację.

 

Raport i komentarz znajdują się na stronie: http://ekulczycki.pl/warsztat_badacza/ogromne-opoznienia-wydawnicze-polskich-czasopism-naukowych/

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi