Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
28.01.2017 aktualizacja 28.01.2017

Co druga kobieta z rakiem piersi narzeka na powikłania

Prawie co druga kobieta z rakiem piersi odczuwa poważne lub nawet bardzo poważne działania uboczne terapii, takie jak ból, nudności, zaparcia i podrażnienia skóry – wynika badań publikowanych przez „Cancer”.

Prawie nie ma pacjentek z tym nowotworem, które nie odczuwałyby żadnych dolegliwości. Główny autor badań prof. Steven J. Katz z University of Michigan twierdzi, że 93 proc. kobiet z rakiem piersi odczuwa przynajmniej jedną z dolegliwości co najmniej w stopniu umiarkowanym. Są to nudności i wymioty, biegunki, bóle, obrzmienia rąk, zaparcia, podrażnienia skóry czy spłycenie oddechu.

U 45 proc. pacjentek co najmniej jedna z tych dolegliwości ma duże lub bardzo duże nasilenie. O 30 proc. częściej występują one u tych kobiet, które były leczone chemioterapią i radioterapią niż tylko jedną z tych metod. Silny lub bardzo silny ból częściej odczuwają pacjentki po obustronnej mastektomii (amputacji piersi) aniżeli te, które poddane były jedynie lumpektomii (operacji wycięcia jedynie guza).

Prof. Katz zwraca uwagę, że powikłania leczenia to nie tylko kwestia pogorszenia samopoczucia pacjentek. Mogą być one powodem hospitalizacji, odroczenia terapii lub zmniejszenia dawek leków, co może skutkować pogorszeniem efektów leczenia.

Prof. Allison Kurian ze Stanford University podejrzewa, że cierpi więcej pacjentek, niż wykazały to badania, którymi objęto 1945 kobiet z wczesną postacią raka piersi i obserwowano je przez siedem miesięcy od postawienia diagnozy. Wynika to z tego, że nie zawsze zgłaszają lekarzom swe dolegliwości. (PAP)

zbw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024