Strona główna Aktualności
Świat

Strategia pingwinów może pomóc samochodom

06.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Wypracowane w ciągu milionów lat strategie łowieckie pingwinów mogą być inspiracją dla bezpiecznego oprogramowania dla samochodów – wynika z badań prof. Yiannisa Papadopoulosa z University of Hull.

Antarktyda jest dla życia środowiskiem ekstremalnie trudnym. Gdyby pingwiny nie wypracowały skutecznych technik współpracy podczas połowu ryb, zginęłyby z głodu. Tymczasem tworzą prosperujące kolonie zamieszkałe przez setki tysięcy osobników. Pingwiny synchronizują swoje nurkowanie w pogoni za rybami i kałamarnicami, a także porozumiewają się głosem. Dzięki temu zyskują maksimum pożywienia przy minimalnym wydatku energii.

 

Profesor Papadopoulos oraz jego kolega doktor Youcef Gheraibia z Algierii opracowali system testowania oprogramowania - zainspirowany zachowaniem pingwinów. Ma on pomóc w opracowaniu programów zarządzających nowoczesnymi samochodami, sprawdzając ich działanie - tak, aby dało się znaleźć optymalne rozwiązania.

 

Jak wyjaśnił BBC profesor Papadopoulos, wiele problemów dotyczących oprogramowania polega na sprawdzaniu wszystkich hipotetycznych rozwiązań w poszukiwaniu jednego, dającego najlepsze wyniki. Ewolucja – nie tylko pingwinów - to taki właśnie proces optymalizacji dzięki wielu nieudanym – i nielicznym udanym – próbom.

 

Współczesne samochody są bardzo skomplikowane, a tworzące je części pochodzą od wielu różnych dostawców. Aby działały niezawodnie i bezpiecznie, niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie – w przeciętnym samochodzie to ponad milion linijek kodu. W przypadku pojazdów autonomicznych - jeszcze więcej. Ponadto interaktywność samochodów - współdziałanie z zewnętrznymi środkami komunikacji, chociażby smartfonami- naraża je na ataki z zewnątrz.

 

Dlatego niezbędne jest sprawdzenie integralności oprogramowania – ustalenie, czy robi to, co powinno, odpowiednio zarządza danymi oraz nie powoduje błędów (mogących spowodować wypadek). Dotychczasowe „ręczne” metody testowania są zbyt powolne i nie dość skuteczne.

 

Przykładem innych inspirowanych naturą, sprawdzonych w ciągu milionów lat rozwiązań mogą być na przykład techniki przekazywania informacji w mrowisku, wykorzystane przez firmy telekomunikacyjne w udoskonalaniu działania sieci oraz roboty poruszające się jak węże, meduzy, salamandry czy owady.(PAP)

 

pmw/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi