Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
06.02.2017 aktualizacja 06.02.2017

Strategia pingwinów może pomóc samochodom

Wypracowane w ciągu milionów lat strategie łowieckie pingwinów mogą być inspiracją dla bezpiecznego oprogramowania dla samochodów – wynika z badań prof. Yiannisa Papadopoulosa z University of Hull.

Antarktyda jest dla życia środowiskiem ekstremalnie trudnym. Gdyby pingwiny nie wypracowały skutecznych technik współpracy podczas połowu ryb, zginęłyby z głodu. Tymczasem tworzą prosperujące kolonie zamieszkałe przez setki tysięcy osobników. Pingwiny synchronizują swoje nurkowanie w pogoni za rybami i kałamarnicami, a także porozumiewają się głosem. Dzięki temu zyskują maksimum pożywienia przy minimalnym wydatku energii.

Profesor Papadopoulos oraz jego kolega doktor Youcef Gheraibia z Algierii opracowali system testowania oprogramowania - zainspirowany zachowaniem pingwinów. Ma on pomóc w opracowaniu programów zarządzających nowoczesnymi samochodami, sprawdzając ich działanie - tak, aby dało się znaleźć optymalne rozwiązania.

Jak wyjaśnił BBC profesor Papadopoulos, wiele problemów dotyczących oprogramowania polega na sprawdzaniu wszystkich hipotetycznych rozwiązań w poszukiwaniu jednego, dającego najlepsze wyniki. Ewolucja – nie tylko pingwinów - to taki właśnie proces optymalizacji dzięki wielu nieudanym – i nielicznym udanym – próbom.

Współczesne samochody są bardzo skomplikowane, a tworzące je części pochodzą od wielu różnych dostawców. Aby działały niezawodnie i bezpiecznie, niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie – w przeciętnym samochodzie to ponad milion linijek kodu. W przypadku pojazdów autonomicznych - jeszcze więcej. Ponadto interaktywność samochodów - współdziałanie z zewnętrznymi środkami komunikacji, chociażby smartfonami- naraża je na ataki z zewnątrz.

Dlatego niezbędne jest sprawdzenie integralności oprogramowania – ustalenie, czy robi to, co powinno, odpowiednio zarządza danymi oraz nie powoduje błędów (mogących spowodować wypadek). Dotychczasowe „ręczne” metody testowania są zbyt powolne i nie dość skuteczne.

Przykładem innych inspirowanych naturą, sprawdzonych w ciągu milionów lat rozwiązań mogą być na przykład techniki przekazywania informacji w mrowisku, wykorzystane przez firmy telekomunikacyjne w udoskonalaniu działania sieci oraz roboty poruszające się jak węże, meduzy, salamandry czy owady.(PAP)

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024