Strona główna Aktualności
Świat

Strategia pingwinów może pomóc samochodom

06.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Wypracowane w ciągu milionów lat strategie łowieckie pingwinów mogą być inspiracją dla bezpiecznego oprogramowania dla samochodów – wynika z badań prof. Yiannisa Papadopoulosa z University of Hull.

Antarktyda jest dla życia środowiskiem ekstremalnie trudnym. Gdyby pingwiny nie wypracowały skutecznych technik współpracy podczas połowu ryb, zginęłyby z głodu. Tymczasem tworzą prosperujące kolonie zamieszkałe przez setki tysięcy osobników. Pingwiny synchronizują swoje nurkowanie w pogoni za rybami i kałamarnicami, a także porozumiewają się głosem. Dzięki temu zyskują maksimum pożywienia przy minimalnym wydatku energii.

 

Profesor Papadopoulos oraz jego kolega doktor Youcef Gheraibia z Algierii opracowali system testowania oprogramowania - zainspirowany zachowaniem pingwinów. Ma on pomóc w opracowaniu programów zarządzających nowoczesnymi samochodami, sprawdzając ich działanie - tak, aby dało się znaleźć optymalne rozwiązania.

 

Jak wyjaśnił BBC profesor Papadopoulos, wiele problemów dotyczących oprogramowania polega na sprawdzaniu wszystkich hipotetycznych rozwiązań w poszukiwaniu jednego, dającego najlepsze wyniki. Ewolucja – nie tylko pingwinów - to taki właśnie proces optymalizacji dzięki wielu nieudanym – i nielicznym udanym – próbom.

 

Współczesne samochody są bardzo skomplikowane, a tworzące je części pochodzą od wielu różnych dostawców. Aby działały niezawodnie i bezpiecznie, niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie – w przeciętnym samochodzie to ponad milion linijek kodu. W przypadku pojazdów autonomicznych - jeszcze więcej. Ponadto interaktywność samochodów - współdziałanie z zewnętrznymi środkami komunikacji, chociażby smartfonami- naraża je na ataki z zewnątrz.

 

Dlatego niezbędne jest sprawdzenie integralności oprogramowania – ustalenie, czy robi to, co powinno, odpowiednio zarządza danymi oraz nie powoduje błędów (mogących spowodować wypadek). Dotychczasowe „ręczne” metody testowania są zbyt powolne i nie dość skuteczne.

 

Przykładem innych inspirowanych naturą, sprawdzonych w ciągu milionów lat rozwiązań mogą być na przykład techniki przekazywania informacji w mrowisku, wykorzystane przez firmy telekomunikacyjne w udoskonalaniu działania sieci oraz roboty poruszające się jak węże, meduzy, salamandry czy owady.(PAP)

 

pmw/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->