Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Nowy polsko-francuski program stypendialny w Kairze

08.02.2017 Archeologia, Historia i kultura

Fot. Fotolia

Stały program stypendialny dla badaczy starożytnej i średniowiecznej historii Afryki Północno-Wschodniej rozpoczęły Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (CAŚ UW) i Francuski Instytut Archeologii Orientalnej (IFAO) w rocznicę 80-lecia polskich badań archeologicznych nad Nilem oraz 200-lecia istnienia Uniwersytetu Warszawskiego.

Program stypendialny stworzono w 80-rocznicę rozpoczęcia naukowej współpracy w Egipcie między Polską a Francją. W latach 1937-1939 odbyły się w Edfu w Górnym Egipcie polsko-francuskie wykopaliska kierowane przez prof. Kazimierza Michałowskiego, uważanego za założyciela polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. Badaniami objęto grecko-rzymskie miasto oraz nekropolę faraońską z okresu Starego i Średniego Państwa. Badania te uznawane są za pierwsze w pełni naukowe przedsięwzięcie archeologiczne kierowane przez Polaka na terenie Egiptu. W ich wyniku trafiło do warszawskiego Muzeum Narodowego ponad 90 skrzyń z zabytkami. Nadal stanowią trzon kolekcji egipskiej w jego zbiorach.

 

Nowo ogłoszony program stypendialny kierowany jest do doktorów. Jego laureat spędzi 15 miesięcy w Kairze od 1 października 2017 r. do końca 2018 r. Oprócz realizowana własnego programu badawczego związanego z badaniem starożytnej lub średniowiecznej historii Afryki Północno-Wschodniej stypendysta będzie zobowiązany do zorganizowania międzynarodowego sympozjum naukowego w Kairze i odpowiedzialny za wydanie tomu z artykułami będącymi wynikiem tej konferencji. W ramach stypendium jego laureat będzie również brał udział w innych działaniach obu instytucji - CAŚ UW i IFAO. Stypendium wyniesie 30 tys. euro za cały okres pobytu w Kairze.

 

"Będzie to stały program stypendialny, który uruchamiamy z okazji 80-lecia polskiej obecności naukowej nad Nilem i 200-lecia istnienia UW dzięki silnemu wsparciu rektora naszej uczelni. Jesteśmy jedyną polską placówką badawczą w regionie i to zobowiązuje. Budujemy pozycję Polski jako jednego z liderów badań w Afryce Północno-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie" - wyjaśnił PAP dyrektor Stacji Badawczej CAŚ UW dr Artur Obłuski. Obłuski dodał, że szczególnie ważne jest dla niego budowanie wspólnych europejskich przedsięwzięć. "Dzięki temu możemy lepiej zarządzać skromnymi środkami finansowymi, jakie posiadamy i jednocześnie stwarzamy szanse rozwoju dla młodych polskich naukowców" - dodał.

 

Podania w pierwszej edycji można składać do 1 kwietnia. Szczegółowe informacje na jego temat znajdują się na stronie internetowej CAŚ UW.

 

CAŚ UW zapewnia również stypendia naukowe dla studentów i doktorantów, które są realizowane w Egipcie i finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Do głównych zadań Stacji Badawczej CAŚ UW należy reprezentowanie, przede wszystkim, polskich archeologów i konserwatorów w Egipcie oraz zapewnienie sprawnego przebiegu polskich misji wykopaliskowych, działających w tym kraju. Instytucja zapewnia obsługę logistyczną: samochody dla polskich ekspedycji i członków misji czy powierzchnię magazynową. Jej pracownicy koordynują i reprezentują polskich badaczy z kilku uniwersytetów i instytutów Polskiej Akademii Nauk w kontaktach z władzami egipskimi. Kairska stacja CAŚ UW koordynuje obecnie 20 projektów terenowych na terenie Sudanu i Egiptu. Tylko w zeszłym roku gościła ponad 350 osób. Wśród nich byli nie tylko archeolodzy i egiptolodzy, ale również epigraficy, geolodzy, geofizycy, biolodzy i arabiści.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi