Strona główna Aktualności
Ekologia

Szansa na ekologiczną utylizację baterii

15.02.2017 Ekologia, Technologie, Innowacje

Fot. Fotolia

Podczas recyklingu baterii powstają odpady w postaci wody zanieczyszczonej żelazem i innymi metalami ciężkimi. Naukowcy szukają sposobu, na skuteczne oczyszczenie zanieczyszczonej wody, jej odzyskanie, a potem ponownie wykorzystanie.

W wyniku unieszkodliwiania baterii stężonymi kwasami np. siarkowym, mieszaniną kwasu solnego i azotowego powstają odcieki, czyli woda zanieczyszczona znaczną ilością żelaza i innymi metalami ciężkimi np. cynkiem. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pracują jednak nad technologią, która pozwoli na takie oczyszczanie odcieków, aby odzyskać z nich wodę i metale. Później będzie można je wykorzystać ponownie w tym samym procesie unieszkodliwiania baterii.

 

"Obecnie odpady powstające w wyniku recyklingu baterii trafiają do oczyszczalni, więc koszt ich utylizacji jest bardzo wysoki. Nasza technologia ma zminimalizować te koszty. Dzięki niej odzyskaną i oczyszczoną wodę będzie można od razu zawrócić do ciągu technologicznego i nie będzie już ona przekazywana dalej do czyszczenia" - mówi PAP dr Łukasz Drewniak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na przeprowadzenie swoich badań otrzymał on ponad 2,7 mln złotych w programie Team-Tech - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

 

Odcieki będą poddawane - w pierwszej kolejności - zabiegom sprzyjającym rozwojowi bakterii. Następnie w wyniku działalności tych mikroorganizmów metale "splotą" się z siarczkami, dzięki czemu będzie można je odzyskiwać właśnie w formie siarczków. Dodatkowym zyskiem będzie oczyszczenie i możliwość odzyskania wody.

 

"Wariant pesymistyczny zakłada, że będzie można odzyskać 60-70 proc. wody, a optymistyczny około 90. proc. Wszystko zależy od składu chemicznego odcieków i od tego, jakie zabiegi inżynieryjne będzie trzeba przeprowadzić. Oczyszczona woda ma być zawracana od razu do ciągu technologicznego. Aby nie zaburzać całego procesu, musi mieć jednak odpowiedni stopień czystości. To wszystko będzie jednak sprawdzane w badaniach" - mówi dr Drewniak.

 

Pierwszy etap prac to badania w skali laboratoryjnej. Głównym celem projektu jest jednak zbudowanie instalacji pilotażowej. "Mamy porozumienie z jedną z firm zajmujących się recyklingiem. Na jej terenie na Śląsku zostanie zbudowana taka instalacja. Tam będą testowane ostateczne rozwiązania" - zapowiada dr Drewniak.

 

Zainteresowanych wdrożeniem technologii jest już kilka firm, które zajmują się recyklingiem baterii. To jednak dopiero początek, bo można ją wykorzystać też do czyszczenia odcieków kopalnianych. "Jednym z naszych partnerów jest spółka z Czarnogóry, która chce wykorzystać ją do oczyszczania zanieczyszczonych wód kopalnianych" - mówi badacz.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii. Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->