Strona główna Aktualności
Ekologia

800 budek lęgowych dla ptaków rozdano w Krakowie

15.02.2017 Ekologia, Przyroda
Poznań, 12.03.2015. Uczniowie drugiej klasy Gimnazjum nr 4 przy Zespole Szkół Łączności w Poznaniu, wzięli 12 bm. udział w wieszaniu budek lęgowych dla ptaków w Parku Szelągowskim. Pomysłodawcą zajęć jest Jerzy Wachowiak - rolnik, myśliwy i miłośnik przyrody. Budki lęgowe zbudowali podopieczni Zakładu Terapii Zajęciowej w Rakoniewicach. (jk/mr) PAP/Jakub Kaczmarczyk

PAP © 2017 / Jakub Kaczmarczyk

800 budek lęgowych dla ptaków rozdano we wtorek mieszkańcom Krakowa w ramach akcji zorganizowanej z okazji Walentynek przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) i Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka.

Podczas akcji zorganizowanej przed Urzędem Miasta Krakowa chętni otrzymali 400 budek lęgowych dla sikorek, 300 budek lęgowych dla jeżyków i 100 karmników. Henryk Kultys, prezes MPO Kraków mówił, że akcja ma przede wszystkim cele radosne: wychodzi naprzeciw ekologii, gospodarce i potrzebom ptaków. Budki powstają z odpadów wielkogabarytowych, głównie mebli, które mieszkańcy oddają do Lamusowni i Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 

Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy MPO podkreślił, że budki są nie tylko sposobem na recykling, ale przede wszystkim poprawią byt ptaków w Krakowie. A to - jak wskazał Odorczuk - przełoży się choćby na zmniejszenie ilości uciążliwych owadów w lecie.

 

Pomysłodawca akcji, Waldemar Domański przypomniał, że gdy przedstawiciele Asocjacji wspólnie z MPO szukali sposobu na usystematyzowanie inicjatywy, doszli do wniosku, że idealnym dniem na rozdawanie budek lęgowych będą Walentynki. „Po pierwsze w lutym ptaki zaczynały śpiewać, a nasi przodkowie przygotowywali im schronienia. Po drugie, budki są gniazdem miłości, miejscem, w którym ptaki mogą w spokoju składać jaja i wychowywać pisklęta” - zaznaczył.

 

Według organizatorów akcja cieszy się dużą popularnością. Jeszcze przed jej rozpoczęciem na placu uformowała się kolejka. Większość z zainteresowanych stanowiły osoby starsze. Część z nich uczestniczyła już w akcjach organizowanych w poprzednich latach. Pomysł na budki zrobione z materiałów z odzysku bardzo im się podoba: budki są ekologiczne i darmowe. Chętni zadawali organizatorom wiele pytań, aby właściwie zaopiekować się ptakami: jak zawiesić budkę, kiedy ją czyścić, dlaczego budki dla jeżyków należy wieszać wysoko.

 

Budki i karmniki zostały wykonane przez pracowników krakowskiego MPO z naturalnego drewna: bez lakieru i impregnatów. Dachy uszczelniono kawałkami wykładzin. W drzwiczkach wycięto albo okrągłą dziurkę dla sikorek albo półksiężyc dla jeżyków. Budki można montować zarówno na drzewach, jak i na budynkach.

 

Akcja jest przedsięwzięciem długofalowym. Będzie kontynuowana i rozwijana w kolejnych latach obok innych projektów MPO Kraków.

 

Zarys pomysłu pojawił się cztery lata temu. Henryk Kultys i Waldemar Domański rozpoczęli od rozdawania budek zarządcom posiadłości, osiedli bez żadnej konkretnej okazji. Stopniowo przybywało chętnych wśród osób prywatnych.

 

Panie czekające we wtorek w kolejce po budkę opowiadały, że trzy lata wcześniej same budowały karmniki z materiałów, które dostarczyło im MPO. Im więcej było osób zainteresowanych, wzrastała potrzeba nadania akcji jakichś ram. Waldemar Domański zaproponował, by rozdawanie budek stało się symbolem miłości. W tym roku MPO i Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka drugi raz w ten sposób celebruje Walentynki.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

rgr/ sam/ mow/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->