Nowy duży katalog galaktyk

Rosyjscy i francuscy astronomowie opublikowali nowy katalog zawierający dane o 800 tysiącach galaktyk – poinformował Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M.W. Łomonosowa. W pracach zawodowym astronomom pomogli programiści z dużych firm komputerowych.

Katalog, który nosi nazwę „The Reference Catalog of galaxy SEDs” (RCSED), zawiera informacje o własnościach 800 tysięcy galaktyk. Dla każdej z galaktyk zawarto jej skład gwiazdowy oraz jasność w ultrafiolecie, zakresie optycznym i w bliskiej podczerwieni. Dane uzupełnione są także o zdjęcia galaktyki z trzech przeglądów nieba. Bezpośrednio z katalogu można także łatwo uzyskać widmo galaktyki z przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey (SDSS), pomiary linii widmowych oraz ustalony na tej podstawie chemiczny skład gwiazd i gazu. Nowy katalog jest pierwszym zawierającym tego typu dane przeanalizowane w jednorodny sposób dla tak dużej liczby obiektów.

Wszyscy chętni mogą korzystać z zasobów katalogu poprzez stronę internetową. Katalog dostępny jest także w aplikacjach działających w ramach Virtual Observatory.

W pracach nad przygotowaniem katalogu naukowcy korzystali z pomocy ochotników przy tworzeniu odpowiedniego oprogramowania informatycznego. Wśród wolontariuszy byli m.in. programiści pracujący na co dzień w wielkich firmach informatycznych.

„Programiści czasami czują się znużeni swoją codzienną pracą i wtedy warto w wolnym czasie zrobić coś ciekawego – na przykład pomóc naukowcom. Dziękujemy im, to było bardzo istotne dla całego projektu, stali się ważnymi członkami zespołu” - tłumaczy dr Iwan Zołotuchin (Instytut Astronomiczny im. Sternberga w Moskwie).

„Współpraca ze specjalistami IT jest bardzo ciekawa i mamy wiele projektów, w których mogą brać udział. Zatem jeśli używasz narzędzia Git, programujesz w języku Python lub znasz HTML/CSS, kochasz gwiazdy, masz trochę wolnego czasu i chcesz pomóc międzynarodowemu zespołowi badawczego – skontaktuj się z nami” - zachęca naukowiec.

Z kolei dr Iwan Katkow (Instytut Astronomiczny im. Sternberga w Moskwie) dodaje, iż katalog RCSED mógł powstać dzięki zastosowaniu interdyscyplinarnego podejścia do tzw. Big Data (termin określający wielkie, różnorodne i zmienne zbiory danych). Trzeba było zastosować skomplikowane algorytmy do wielkiego zestawu danych astronomicznych w sposób wielowątkowy.

Katalog RCSED dostępny jest on-line pod adresem http://rcsed.sai.msu.ru/, a praca go opisująca ukazała się w czasopiśmie „Astrophysical Journal Supplement”. (PAP)

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: po raz pierwszy potwierdzono występowanie w mózgu ośrodka sterującego reakcjami immunologicznymi

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera