Strona główna Aktualności
Zdrowie

Prof. Maksymowicz: ogromne zainteresowanie leczeniem za pomocą stymulacji rdzenia

02.03.2017 Zdrowie, Filmy

Prof. Wojciech Maksymowicz podczas operacji. Fot. PAP/ Tomasz Waszczuk 26.07.2016

Mamy ok. 300 zgłoszeń od rodzin zainteresowanych leczeniem za pomocą stymulacji rdzenia - mówi PAP neurochirurg, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Wojciech Maksymowicz. Jak dodaje, choć placówka "Budzik dla dorosłych" już leczy pacjentów, wciąż czeka na umowę z NFZ.

Metoda leczenia za pomocą stymulacji rdzenia nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. "Cztery pierwsze stymulatory podarowała naszemu szpitalowi firma przez fundację +Akogo?+, na pozostałe fundacja sama przekazała nam środki na przeprowadzenie leczenia" - mówi prof. Maksymowicz. Do tej pory wykonano 14 operacji. W niedługim czasie operowana będzie jeszcze jedna osoba i tym samym zakończy się seria operacji u 15 pacjentów w ramach realizacji planu fundacji "Akogo?" Ewy Błaszczyk.

 

"Nawet 15 chorych, to jest jeszcze za mało, żeby wnosić o refundację przez fundusz, ale myślę, że niebawem będziemy mogli o to prosić" - podkreśla prof. Maksymowicz.

 

 

Jak dodaje, na pieniądze czeka wciąż placówka "Budzik dla dorosłych". "Budzik, czyli pomieszczenia i sprzęt działa, ale czekamy na umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia" - mówi prof. Maksymowicz.

 

Podkreśla, że zgłoszeń dotyczących leczenia w klinice jest ponad 70, a "Budzik" dysponuje ośmioma łóżkami. "Ewa Błaszczyk na ambicję przygotowania ośrodka w Warszawie. Na pewno 3 - 4 placówki dla dorosłych będą potrzebne. To jest też praca, która liczę na to, że w tym roku się zakończy" - podkreśla.

 

"Budzik dla dorosłych" otwarto w grudniu przy olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim.

 

Olsztyńscy lekarze z tego szpitala od dawna zajmują się badaniami osób w śpiączkach, prowadzą m.in. badania weryfikujące, czy chory jest w stanie wegetatywnym, czy minimalnej świadomości oraz prowadzą eksperyment naukowy polegający na wszczepianiu stymulatorów do rdzenia osobom w śpiączkach.

 

Operacje polegają na otwarciu kanału kręgowego, a następnie wprowadzeniu elektrody nad oponę twardą rdzenia kręgowego. Do tej elektrody przepływa prąd ze stymulatora, który jest umieszczany na tułowiu pacjentów. Prąd ze stymulatora poprzez elektrodę ma efektywnie drażnić struktury pnia mózgu. Stymulator z elektrodą połączony jest przebiegającym pod skórą przewodem.

 

Stymulator regularnie wysyła "porcję prądu" do mózgu. Zwiększenie przepływu mózgowego i stymulacja mózgu ma w konsekwencji doprowadzić do nawiązania kontaktu z osobami, które dotąd były w stanie minimalnej świadomości.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ksk/ hgt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi