Strona główna Aktualności
Uczelnie

Komitet kryzysowy humanistów podkreśla rolę uczelnianej autonomii

01.03.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki

Fot. Fotolia

W nowej ustawie o uczelniach nie można traktować po macoszemu uczelni regionalnych ani pomijać znaczenia autonomii uczelni – podkreślili na środowej konferencji przedstawiciele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej.

Przedstawiciele KKHP podczas konferencji prasowej w Warszawie przypomnieli, że od kilku miesięcy trwają już prace nad nową ustawą dotyczącą uczelni (tzw. Ustawą 2.0), i prowadzone są konsultacje w tej sprawie. Na początku lutego opublikowano trzy projekty dotyczące założeń Ustawy 2.0, nad którymi pracowały trzy wyłonione w konkursie zespoły - prof. Huberta Izdebskiego z Uniwersytetu SWPS, prof. Marka Kwieka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr hab. Arkadiusza Radwana, prezesa Instytutu Allerhanda.

 

Swoje uwagi humaniści przedstawili w środę, jeszcze przed konferencją na Politechnice Warszawskiej, podczas której zaprezentowane zostaną wszystkie trzy projekty założeń Ustawy 2.0. Planowane jest też wystąpienie ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina oraz sesja pytań i odpowiedzi.

 

"Każdy z projektów odnosi się wrogo do samorządności uniwersyteckiej. To zagrożenie dla autonomii jest realne" – skomentowała Monika Helak z KKHP. Komitet obawia się, że w ramach reform ograniczy się rolę organów kolegialnych na uczelniach, a decyzje dotyczące uczelni w większym stopniu zależeć będą od biznesu, samorządu i ministerstwa.

 

"Powstaje zagrożenie politycznego zarządzania uczelnią, które długofalowo doprowadzi do stopniowej likwidacji niektórych kierunków, a może także publicznych uczelni regionalnych" - wyraziła obawy przedstawicielka ruchu.

 

"Ważne jest, by w nowej u stawie o uczelniach zachować ideę samorządnej akademii. Nie tylko naukowcy, ale i studenci, pracownicy dydaktyczni i doktoranci muszą mieć decydujący wpływ na to, kto będzie rządził polskimi uczelniami publicznymi" – powiedział Filip Konopczyński z KKHP i z Fundacji Kaleckiego.

 

Według niego większa autonomia instytucji akademickich jest korzystna i dla nauki, i dla społeczeństwa. A to z kolei wiąże się z zyskami dla gospodarki.

 

Działacze KKPH podczas środowej konferencji wyrazili też obawę o przyszłość regionalnych ośrodków. Jak zwrócili uwagę, przyszłości tych mniejszych uczelni poświęcono w projektach trzech zespołów zbyt mało miejsca. "W przypadku wielu regionalnych ośrodków to uczelnie są często jedynym miejscem, gdzie odbywają się debaty, gdzie odbywa się życie kulturalne, gdzie kształci się lokalne elity" – zwróciła uwagę Helak.

 

Według niej zaniedbanie tej grupy uczelni długofalowo może doprowadzić do tego, że pogłębią się nierówności między regionami. A w takiej sytuacji jest obawa, że największe centra metropolitalne mogłyby przejąć zadania realizowane dotąd przez jednostki z całej Polski.

 

KKHP zapowiedział, że wiosną zorganizuje konferencję, podczas której zaprezentuje kompleksowy projekt zmian w szkolnictwie wyższym. Helak zapowiedziała, że przedstawione tam będą rozwiązania, które pozwolą na uleczenie bolączek, nie rezygnując jednak z autonomii związanej z zarządzaniem uczelniami.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi