Strona główna Aktualności
Uczelnie

Doskonałość kształcenia tematem konferencji programowej NKN na KUL

09.03.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki

Źródło: KUL

Doskonałość edukacji akademickiej będzie tematem szóstej konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki, która odbędzie się w Lublinie. Osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniu planowanym na 29 i 30 marca, już mogą wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy.

Konferencję „Doskonałość edukacji akademickiej – jak przeorientować uczelnie na jakość kształcenia” organizują Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II i Polską Komisją Akredytacyjną.

 

To szósta z dziewięciu konferencji programowych poprzedzających Narodowy Kongres Nauki we wrześniu 2017 roku, na którym zostanie przedstawiona i poddana debacie koncepcja nowych ram ustawowych dla szkolnictwa wyższego w Polsce.

 

"Poprawa kształcenia to najistotniejsza część reformy szkolnictwa wyższego" - informuje na stronie internetowej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Kształceniem na poziomie wyższym objęto w Polsce niemal połowę kolejnych roczników młodzieży. Drugą stroną medalu jest jednak powszechnie dostrzegana inflacja dyplomów i obniżenie ich znaczenia dla pracodawców. Środki publiczne na kształcenie studentów do tej pory dzielone były w znacznej mierze w oparciu o kryteria ilościowe, co nie sprzyjało wzrostowi jakości kształcenia" - zauważa resort nauki, przypominając, że pewne działania poprawiające tę sytuację już podjęto.

 

Jak czytamy na stronie MNiSW, konieczna jest zmiana sposobu oceniania kształcenia. Poprawić należy również porównywalność polskich dyplomów ukończenia uczelni na poszczególnych poziomach kształcenia z dyplomami innych krajów o rozwiniętej edukacji. Trzeba się także zastanowić nad zmianą organizacji studiów. Absolwenci muszą być lepiej przygotowani do startu zawodowego, ale poprawy wymaga też poziom ogólnego wykształcenia i kompetencji społecznych.

 

Na koniec pozostaje problem niezbyt wysokiego poziomu kandydatów na studia. "Być może trzeba powrócić do prowadzenia egzaminów wstępnych i innych działań selekcyjnych przy przyjęciu na studia lub dopuścić do ich wprowadzenia przez uczelnie na mocy przepisów wewnętrznych, co oznacza jednak zmniejszenie rangi matury" - zaznacza resort nauki.

 

Dwudniową konferencję rozpoczną wystąpienia: rektora KUL - ks. prof. dr hab. Antoniego Dębińskiego, ministra nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosława Gowina, przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej - prof. Krzysztofa Diksa. Następujące po nich dyskusje poświęcone będą m.in. ocenie i doskonalenia jakości kształcenia w różnych kulturach akademickich oraz zewnętrznej ocenie jakości kształcenia i jej roli w budowaniu kultury jakości w polskim szkolnictwie wyższym. Drugiego dnia zaplanowano debaty poświęcone m.in. jakości kształcenia z perspektywy studentów i absolwentów czy dostosowywaniu oferty kształcenia do potrzeb otoczenia społeczno-gospodarczego.

 

Szczegółowe informacje na temat konferencji i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: http://www.nauka.gov.pl/konferencja-nkn-doskonalosc-edukacji-akademickiej-jak-przeorientowac-uczelnie-na-jakosc-ksztalcenia/

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: mnisw , nkn , kul
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi