Strona główna Aktualności
Przyroda

Po czterech latach do Parku Narodowego „Ujście Warty” wróciła wielka woda

15.03.2017 Ekologia, Przyroda
Słońsk (woj. lubuskie), 03.03.2017. Rozpoczęła się wiosenna migracja ptactwa wodnego i błotnego na tereny lęgowe przez tereny parku narodowego "Ujście Warty" w okolicach Słońska, 3 bm. Ptaki, wśród których dominują gesi i kaczki, udają się na północ Europy i na Syberię. (lm/zuz) PAP/Lech Muszyński

Fot. PAP/ Lech Muszyński 03.03.2017

Prawie połowa obszaru Parku Narodowego „Ujście Warty” znajduje się pod wodą. Takiej sytuacji nie było od czterech lat, choć to zupełnie naturalne zjawisko – poinformował PAP Michał Leszczyński z PN „Ujście Warty”.

Obecnie rozlewiska pokrywają ponad 4 tys. ha z nieco ponad 8 tys. ha, jakie zajmuje obszar ściśle chroniony. W kilku minionych latach wody było znacznie mniej z powodu łagodnych zim i suszy.

 

„Taki poziom w okresie wiosennym sprzyja wielu gatunkom ptaków wodnych. Perkozy i łyski, a także śmieszki, rybitwy czarne, białowąse i białoskrzydłe budują wśród roślinności wodnej pływające gniazda. Także siewkowce, takie jak ostrygojad, sieweczka rzeczna, krwawodziób rycyk i czajka budują wtedy gniazda na pojedynczych wyspach, będąc bezpieczne przed drapieżnikami” - powiedział PAP Leszczyński.

 

Dodał, że jeżeli taki poziom wody utrzyma się przez cały okres lęgowy, to można się spodziewać dogodnych warunków dla wielu gatunków ptaków wodnych i błotnych. Wysoka woda, oprócz ograniczenia wpływu na lęgi drapieżników, niesie ze sobą obfitość pokarmu.

 

Powrót do normalności, jeśli chodzi o wiosenne wezbrania, sprzyja innym zwierzętom występującym na obszarze chronionym. W okresie przedwiośnia i wiosny rozlewiska stają się prawdziwym rajem dla ryb, które w tym okresie odbywają tarło. Więcej wody oznacza więcej dogodnych miejsc na tarliska i więcej kryjówek dla wyklutego z ikry narybku.

 

Ciekawostką jest fakt, że obszar tego parku narodowego został w dużej mierze ukształtowany przez człowieka.

 

Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej parku, na początku XVIII wieku Warta w swym dolnym biegu miała charakter rzeki warkoczowej – płynęła nie jednym, a kilkoma korytami, które łączyły się ze sobą i rozdzielały, tworząc skomplikowaną sieć. Dolinę rzeki pokrywały rozległe mokradła porośnięte lasem łęgowym.

 

W końcu XVIII w., za panowania króla Prus Fryderyka Wielkiego, rozpoczęły się zakrojone na ogromną skalę prace hydrologiczne związane z przygotowaniem drogi wodnej Wisła - Odra. Działania te podjęto w celu przyspieszenia spływu wód oraz zabezpieczenia tej części doliny Warty przed zalewaniem, a przez to szerszym wykorzystaniem jej żyznych gleb na potrzeby rolnictwa.

 

Ingerencja człowieka zmieniła oblicze tego obszaru. Powstała skomplikowana sieć kanałów, a na lewym brzegu Warty między Kostrzynem a Słońskiem zbiornik zalewowy o powierzchni ok. 51 km kwadratowych. Ponieważ prowadzone prace melioracyjne w najmniejszym stopniu dotknęły rejon zbiornika, zachował on system hydrograficzny najbardziej zbliżony do naturalnego.

 

W drugiej połowie XX w. na obszarze Polderu Północnego przeprowadzono dodatkowe melioracje. W wyniku poczynionych wówczas prac utworzono gęstą sieć rowów podstawowych, w wielu miejscach wybudowano zastawki. Ciekawostką systemu jest też skrzyżowanie kanałów melioracyjnych, czy tworzenie obok siebie kanałów o różnych poziomach wody.

 

Wiosną Park Narodowy "Ujście Warty" jest znakomitym celem wypraw na łono natury, szczególnie dla miłośników ptaków. To jedna z ważniejszych ostoi ptaków wodnych i błotnych w tej części Europy.

 

Na obszarze „Ujścia Warty” zaobserwowano m.in. ponad 270 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

 

To także jedno z ważniejszych w Europie Środkowej miejsc odpoczynku dla gęsi i innych ptaków wędrownych podczas ich cyklicznych, jesiennych i wiosennych migracji. Natomiast przecinająca park rzeka Postomia to królestwo wielu gatunków ryb.

 

Okazją do poznania uroków nadwarciańskich rozlewisk może być zaplanowana na 26 marca wycieczka rowerowa organizowana przez Park Narodowy „Ujście Warty”.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

mmd/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi